Krásná babička po letech našla dvojče

Marie Starová soupeří s jedenácti finalistkami z Česka o titul Eurobabička 2010.

Na výzvu, aby se starší ženy, které dělají něco zajímavého a mají vnouče, přihlásily do soutěže Eurobabička, narazila Marie Starová náhodou.
„Zadala jsem, ani nevím proč, na internetu euro a obejvila Eurobabičku. Netušila jsem, že taková soutěž existuje,“ vypráví jedenašedesátiletá Marie Starová z Frýdku-Místku. Bývalá sekretářka, která má čtyři vnoučata, v důchodu pracuje v butiku, píše příspěvky do různých časopisů a dobře vypadá, se přihlásila bez dlouhého uvažování. Na začátku měla asi tři sta konkurentek. Teď jde společně s jedenácti ženami nad padesát let do finále, které bude za tři týdny v Brně.

Po čtyřiceti letech našla dvojče

Marie Starová je akční a cílevědomá. Dokázala to, když po čtyřiceti letech našla své dvojče a starší sestru. „Rodiče mne adoptovali, když mi byly dva roky. Až v patnácti letech mi řekli, že nejsou moji biologičtí rodiče a že mám taky sourozence-dvojče. Musela jsem slíbit, že je nebudu hledat,“ vypráví Starová. Když se vdala za muže, se kterým je dvaačtyřicet let, ihned začala po matce i bratrovi tajně pátrat. „Nemohla jsem si pomoct,“ říká Starová. Matka zemřela dva roky předtím, než ji vypátrala. Dříve než bratra, našla o devět let starší sestru, o které předtím vůbec nevěděla. S oběma sourozenci se spřátelila. S dvojčetem Františkem oslavila šedesátku. „Hledání bylo těžké, vypadalo to beznadějně, ale začínala jsem znovu a znovu. Až po převratu mi pomohla žena z novojičínského archivu, která mi ukázala usnesení o adopci. Poprvé jsem viděla podpis ženy, která mne porodila,“ říká Starová. Pátrání ztěžoval fakt, že se narodila v Odrách, zatímco její starší dvojče v Hranicích. Kvůli komplikacím lékaři její matku uprostřed porodu převezli do lépe vybavené nemocnice.
Do soutěže o titul Eurobabička 2010 dává všechno, podporuje ji celá rodina. Má za sebou castingy v Praze a v Olomouci, kde uspěla s číslem 94. „Nikdy po nás porota, která nás hodnotila, nechtěla nic, co by mi vadilo. Stěžejní byl pohovor. Finále bude trochu jiné, organizátoři nám přidělili různé soutěžní disciplíny,“ vypráví žena. Díky soutěži zažila, co je to péče špičkových vizážistů, strávila tři dny v luxusním hotelu Jalta na Václavském náměstí, poznala slavné lidi. „A na soutěži se mi líbí také to, že výtěžek půjde na výzkum léčby dětské rakoviny,“ dodává Starová.