Kuchařčin svět roztáčí zelená spirála | e15.cz

Kuchařčin svět roztáčí zelená spirála

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedmička představuje lidi narozené v roce 1977. Dvě sedmičky v datu jim letos vyměřily věk označovaný jako Kristova léta. Vhodný čas zeptat se, jak naplňují své sny.

Útočiště, kde je voňavo a teplo. Takové vzpomínky má Pavla Kačalová na své dětství u babičky a dědy, kteří ji naučili radovat se z jídla. Stejnou atmosféru vytváří ve Zdravé jídelně Spirála, kterou před dvěma lety založila s kamarádkou Radmilou Petrouškovou.
„Moje babička pocházela ze třinácti dětí, takže poznala nouzi. Dostatek jídla jí pak dával pocit štěstí. Moc mě bavilo jí v tom pomáhat. Třeba stát na židli a míchat těsto na koblihy, které pak provoněly celý byt,“ vzpomíná rodačka z Bohumína, která do Českých Budějovic přišla přes Prahu.

Jídlo stmeluje

Spirála jejího života je pořádně zakroucená a vede místy, která vypadala jako slepé uličky. „Teď jsem vděčná i za ně. Zpětně vidím, jak důležité jsou chyby a omyly,“ tvrdí.
Odmala si přála být kuchařkou, protože společné jídlo rozvětvenou rodinu stmelovalo. Chtěla najít místo, kde se bude cítit podobně.
„Při jídle všichni dělají totéž, zastaví se a je jim spolu dobře,“ vysvětluje spolumajitelka jídelny. Proto ji teď nejvíc potěší, když z kuchyně vidí, jak lidé zůstanou u stolu déle, aby si vychutnali klidnou chvilku.
Kuchařkou se vyučila v Ostravě. Rodiče ale chtěli, aby jejich jediné dítě studovalo, a ne aby se dřelo u hrnců. Proto ještě v Petrovicích u Karviné vystudovala nástavbu a udělala si maturitu. Tři roky strávila jako poštovní úřednice, ale nebyl to ten život, o němž snila.
K rychlé změně ji přiměl inzerát z penzionu u Rožmberka nad Vltavou, jehož majitelé hledali na výpomoc mladou dvojici. Vydala se tam s přítelem a začala pomáhat kuchaři. Bavilo ji péct rekreantům k snídani ovocné koláče, upevnila se v názoru být vegetariánkou. A začala objevovat půvaby přírody, která jí na průmyslové severní Moravě chyběla.
Tak prožila hezké dva roky, ale vztah s přítelem skončil a byl čas jít dál. Ve třiadvaceti letech hledala štěstí v Praze. Profesionálně ji tam posunula práce ve vegetariánské jídelně Prašád. Kuchař Ravi ji naučil, jak pracovat s kořením a zeleninou. Jeho rady uplatňuje dodnes. Do svého jídelníčku ale vrátila i maso v biokvalitě. Pak přes krátkou epizodu v řecké restauraci v Německu a důležitou etapu v pražské kavárně Velryba, kde se gastronomie snoubila s uměním, zamířila za láskou do Českých Budějovic. Bavilo ji vařit pro přátele, hostit je a obsluhovat. Tak se začala vracet ke svému snu vytvořit místo, kde bude lidem chutnat a kde se ukryjí před stresem všedního dne – a zároveň tam najdou vhodnou stravu i maminky s dětmi a těhotné ženy. Nad jménem jídelny nemusela dlouho přemýšlet. „Tvar spirály má všechno podstatné, od DNA přes rostliny až třeba k žárovce. Spirálou neustále proudí energie, která rozšiřuje obzory i místo v srdci,“ říká mladá žena, která za jeden z nejdůležitějších úkolů považuje získat důvěru sama v sebe. Kvůli tomu, že se neuměla ohodnotit, totiž předtím prošvihla pár zaměstnání, o něž stála. Donutilo ji to postavit se na vlastní nohy. Víru, že obstojí, ovšem nabírala jen velmi zvolna a pořád cítí rezervy. Víc než studovat ji baví něco tvořit. Batikovat, vyrábět svíčky, drátovat. V Budějovicích se vrátila ke keramice, tak poznala Petra Uhlíře a dostala se do Staročeského dvora, kde se uvolnilo místo po vietnamské hospodě.

Centrum přednášek

Podnikat začínala s Radmilou Petrouškovou, která předtím dělala modelku a recepční. „Objevila mé schopnosti a povzbudila mě,“ říká Kačalová s vděčností. Čtvrt roku se o Spirálu staraly samy dvě. „Měla jsem na začátku asi šest rukou a dovedla být na třech místech najednou, asi jsem se dokázala naklonovat. Dodnes mi není jasné, jak jsme to zvládaly,“ uvažuje. Teď už mají pomocnici a chystají se zaměstnat další. Zákazníků přibývá a jídelna se stává i centrem přednášek, výstav a hernou pro děti.
Jednou by si přála mít „pojízdnou Spirálu“ a jezdit vařit třeba na festivaly. Naopak když potřebuje ticho a klid, ztrácí se do přírody. Táhnou ji tam i dvě labradorky, bílá a černá. Odreagovává se tancem. Má ráda například acid techno, které bere jako meditaci – napojí se na rytmus, zavře oči a je sama sebou. Vydrží tančit celou noc, párkrát už také přešla rozžhavené uhlíky. A dokáže roztáčet ohnivé řetězy. Kreslí jimi spirály, které prozáří každou temnotu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery