Karlovarský filmový festival ocení autora hudby k Pretty Woman a Hunger Games i britské filmařské duo | E15.cz

Karlovarský filmový festival ocení autora hudby k Pretty Woman a Hunger Games i britské filmařské duo

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kříšťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii letos na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získají autor hudby ke 120 filmům James Newton Howard a britské filmařské duo - režisér Ken Loach a jeho dvorní scénárista Paul Laverty, jejichž filmy Zvedá se vítr z roku 2006 a loňský Já, Daniel Blake získaly Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

James Newton Howard se nejvíce proslavil hudbou k filmům Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná nebo k sérii Hunger Games. Za hudbu k filmu Temný rytíř získal v roce 2009 společně s Hansem Zimmerem i americkou cenu Grammy, vlastní i televizní ocenění Emmy za titulní píseň k seriálu Gideon´s Crossing z roku 2000. Šestkrát byl nominován na Oscara.

Howard si přijede cenu osobně vyzvednout a bude řídit i slavnostní zahajovací koncert Českého národního symfonického orchestr, se kterým předvedou hudbu k pokračování filmu Fantastická zvířata a kde je najít.

Podívejte se na vyjádření prezidenta karlovarského festivalu Jiřího Bartošky:
Prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška hovoří o oceněných osobnostech nadcházejícího 52. ročníku

Ken Loach a Paul Laverty společně natočili dvanáct celovečerních filmů a dva krátké snímky. Cenu si podle pořadatelů karlovarského festivalu zasloužili za to, že se stali průkopníky britského sociálně realistického filmu s humanitním poselstvím.

Ken Loach se přitom na festivalu ve Varech objevil poprvé již v roce 1970, kdy získal Velkou cenu festivalu za snímek Kes, drama, které britský filmový institut zařadil mezi deset nejlepších britských snímků 20. století.

Mezi oceněnými budou i letos tuzemští umělci. Cenu prezidenta karlovarské přehlídky získá scenárista a režisér Václav Vorlíček, který krátce před festivalem začínajícím 30. června oslaví kulaté osmdesátiny. Na festivalu tak pořadatelé plánují slavnostní promítání některého z jeho filmů, podle prezidenta festivalu Jiřího Bartošky by to měla být první slavná „komiksová“ komedie natočená společně s Milošem Macourkem Kdo chce zabít Jessii z roku 1966.

Také letos bude mít ve Varech premiéru nově digitálně restaurovaný film ze „zlatého fondu“ tuzemské kinematografie, na který finančně přispívá Nadace české bijáky. Stal se jím oscarový Obchod na korze režiséra Elmara Klose, který je teprve pátým takto digitalizovaným filmem po snímcích Hoří, má panenko, Všichni dobří rodáci, Ostře sledované vlaky a Intimní osvětlení.

Chybět nebudou ani retrospektivy – jedné z nich se dočká jeden ze tří nejvýznamnějších japonských filmařů tvořící v první polovině minulého století Kendži Mizoguči. Festival připomene i letošní sté výročí narození Jiřího Brdečky a nabídne slavný film Limonádový Joe a osm až devět jeho krátkých snímků.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video