Man Bookerovu cenu získala podruhé Hilary Mantelová | E15.cz

Man Bookerovu cenu získala podruhé Hilary Mantelová

Hilary Mantelová získala jako první žena Man Bookerovu cenu podruhé v životě.
Hilary Mantelová získala jako první žena Man Bookerovu cenu podruhé v životě.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Letošní prestižní britskou literární Man Bookerovu cenu získala favorizovaná Angličanka Hilary Mantelová za román Bring Up the Bodies (Přineste mrtvoly). Jako první žena a první britský autor byla touto cenou vyznamenána už podruhé. Oznámily to agentury Reuters a AP.

„Čekáte 20 let na Bookerovu cenu a pak najednou přijdou hned dvě,“ řekla Mantelová podle agentury AP při ceremonii vyhlašování vítěze ceny v londýnské pamětihodné středověké budově Guildhall (cechovní dům).

„Považuji to za projev důvěry,“ řekla šedesátiletá autorka, která nyní pracuje na třetím díle své tudorovské ságy z dob vlády Jindřicha VIII. Závěrečný díl trilogie se má na pultech knihkupectví objevit v roce 2015. „Jsem šťastná a poctěná tím, že tu mohu dnes večer být,“ řekla Mantelová. „Ujišťuji vás, že nečekám, že se tu ještě jednou ocitnu,“ dodala podle agentury AFP.

Poprvé vyhrála Mantelová před dvěma lety s historickým románem Wolf Hall o životě Thomase Cromwella. Letos se jí podařilo zvítězit s pokračováním příběhu. V něm zachycuje rok 1535, kdy Anna Boleynová upadla v nemilost, a její popravu v následujícím roce.

„Je to krvavý příběh smrti Anny Boleynové a pronásledování Anny Boleynové, Hilary Mantelová je ale spisovatelka, která uvažuje skrz krev. Užívá sve prozaické síly k vytvoření morální dvojznačnosti a skutečné nejistoty ohledně tehdejšího politického života,“ řekl předseda poroty Peter Stothard.

Mantelovou před novináři označil za „největší moderní anglickou prozaičku“, která přepsala způsob historické fikce. Dvakrát získali předtím Man Brookerovu cenu Australan Peter Carey (1988 a 2001) a Jihoafričan J.M. Coetzee (1983 a 1999).

Vítězná Mantelová dostane 50 tisíc liber (1,6 milionu korun), ostatní finalisté po 2500 librách. Navíc mohou finalisté očekávat zvýšení prodeje svých knih. Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje od roku 1969 anglicky píšícím autorům mimo USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.