Mináčův snímek Nickyho rodina dostal v Itálii cenu Signis | E15.cz

Mináčův snímek Nickyho rodina dostal v Itálii cenu Signis

Matej Mináč (vlevo) s Nicholasem Wintonem
Matej Mináč (vlevo) s Nicholasem Wintonem
• 
ZDROJ: Petr Topic, Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na 64. ročníku mezinárodního festivalu Prix Italia získal celovečerní dokument s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina režiséra Matěje Mináče zvláštní cenu Signis. Světová katolická asociace pro komunikaci, sdružující 140 zemí, mu ji udělila za propagaci a šíření lidských hodnot. Jde o šestadvacáté ocenění pro tento snímek.

Nejstarší soutěž rozhlasových, televizních a web pořadů na světě Prix Italia se konala v Turíně od 16. do 21. září. Své pořady do soutěže přihlásilo 90 televizních a rozhlasových stanic z pěti kontinentů a patronát nad ní převzal prezident Giorgio Napolitano. Snímek tam přihlásila Česká televize.

„Jsem ohromený, že se nám podařilo zabodovat v soutěži Prix Italia, a že si z tak prestižní akce odnášíme důležitou cenu. Sir Nicholas Winton, jemuž už táhne na 104. rok, svým příběhem dojímá lidi na celém světě. Těším se, že se s ním spolu s producentem Patrikem Paššem 29. září setkáme v Londýně na při vyhlašování cen FIAT/IFFA AWARD za nejlepší použití archivů, kde jsme se dostali mezi tři nominované filmy,“ řekl Mináč.

„Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá,“ tvrdí Winton. Režiséra Mináče tato „nákaza dobrem“ fascinuje – proto použil jeho příběh záchrany více než šesti set českých dětí většinou židovského původu anglickým bankovním úředníkem Nicholasem Wintonem a jeho přáteli v roce 1939 už potřetí.

Poprvé před 12 lety v hraném filmu Všichni moji blízcí, podruhé v roce 2002 v dokumentu Síla lidskosti - Nicholas Winton, za který získal International Emmy Award za nejlepší dokumentární film. Potřetí právě v dokumentu s hranými pasážemi Nickyho rodina, jehož pražské premiéry se Winton loni v lednu osobně zúčastnil.

Letos v květnu zabodoval Mináč svým snímkem na festivalu ve Zlíně, kde získal Grand Prix. Za nejlepší dokument byl oceněn i v Montrealu a odvezl si diváckou cenu z loňského MFF v Karlových Varech. Stejná ocenění obdržel například v Palm Beach, Atlantě, Denveru, Houstonu, Pittsburghu a Záhřebu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video