Na britské kritiky debutové album Jaggerovy superskupiny neudělalo dojem | E15.cz

Na britské kritiky debutové album Jaggerovy superskupiny neudělalo dojem

Mick Jagger
Mick Jagger
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příliš velký dojem neudělalo na britské kritiky debutové album superskupiny SuperHeavy, kterou sestavil frontman Rolling Stones Mick Jagger a kytarista někdejších Eurythmics Dave Stewart s různorodými hudebníky - soulovou zpěvačkou Joss Stoneovou, synem Boba Marleyho Damianem a bollywoodským skladatelem a zpěvákem A.R. Rahmánem.

U zrodu celého projektu stál Stewart. „Dave chtěl udělat desku s co nejvíce žánry,“ řekl ve čtvrtek Jagger v televizním rozhovoru. „Nevěděli jsme, jestli to k něčemu bude, ale doufali jsme, že si to aspoň užijeme. Ale jakmile jsme začali hrát, tak to fungovalo,“ uvedl osmašedesátiletý Jagger. Podle něj natáčení celého alba trvalo jen deset dní, protože všichni účastníci neměli víc času.

Hudebně se album pohybuje mezi rockem, reggae, soulem, bhangrá (hudba paňdžábských přistěhovalců v Británii) a blues, uvedla BBC. Podle ní je deska „zvláštním způsobem podmanivá, její hudební výstřednosti drží při zemi pružné rytmy Marleyho kapely“.

Odlišný dojem si odnesl kritik listu The Times, podle něhož je celý projekt „hezký teoreticky, ale v praxi je podivně neosobní“. „Přestože jde o odvážný pokus udělat něco nového, jde v podstatě o produkt skupiny hvězd, které nemají příliš o čem psát. Bohužel je to prázdné album,“ poznamenal list. Dal albu jen dvě hvězdičky z pěti stejně jako další deník The Independent. „Smutnou skutečností je, že superskupiny jsou zřídka důsledkem nějakého hudebního imperativu. Je to bolestně patrné i u debutu této aliance, které se nepodařilo najít přirozené vazby, na kterých velké skupiny stojí,“ uvedl deník.

Smířlivější je The Guardian, který dal albu tři hvězdičky a napsal, že „to je neuvěřitelné, ale mohlo to být mnohem horší“. „Je třeba přičíst Jaggerovi k dobru, že se nesnaží ovládnout scénu a v nejlepších okamžicích, kdy Rahmánovy smyčce jdou proti rytmům Marleyho kapely, tak se vám podaří zahlédnout ducha původního Stewartova záměru,“ napsal kritik The Guardian. Podle kritika listu jsou ale balady na albu na nic a „co horšího, na skladbě Energy vás zasáhne Jaggerovo rappování a to je zvuk, že se bojíte, že vás bude pronásledovat až do hrobu“. „Přesto se dá pochopit přitažlivost takového projektu pro zúčastněné, především pro Jaggera, který se chtěl prosadit mimo Rolling Stones už od konce 60. let,“ uvedl The Guardian.

Nejvíce se líbila deska kritikovi bulvárního Daily Mail, který dal tomuto „nejextravagantnějšímu projektu roku“ čtyři hvězdičky z pěti. Podle Daily Mail album funguje, „i když jeho opojné rytmy místy převažují nad melodiemi“. List vůbec považuje Marleyho mladšího za hlavního strůjce zvuku SuperHeavy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video