Rekordní dražba obrazu na internetu: Warhol za 1,3 milionu dolarů | E15.cz

Rekordní dražba obrazu na internetu: Warhol za 1,3 milionu dolarů

Andy Warhol
Andy Warhol
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obraz amerického výtvarníka Andyho Warhola byl v internetové aukci vydražen za 1,3 milionu dolarů (zhruba 22 milionů korun). Jak sdělil mezinárodní aukční portál ariet, jde o nejvyšší cenu, jaká byla dosud dosažena na internetové aukci uměleckých děl. Obraz Flowers (Květiny) z roku 1978 namalovaný akrylovými barvami získal podle agentury DPA americký sběratel.

Warholův obraz s modrými květinami na zeleném pozadí, prodaný v internetové dražbě, je podle údajů portálu artnet jedním ze čtyř „květinových“ obrazů z pozdních 70. let, zapsaných v archivu Warholovy nadace. Obraz byl údajně po mnoho let součástí soukromé německé sbírky.

„Jeho prodej potvrzuje, že sběratelé jsou ochotni vysoce hodnotná umělecká díla získávat i prostřednictvím internetu,“ soudí šéf serveru artnet Hans Neuendorf.

Server artnet je prvním internetovým portálem, který začal provozovat online aukce moderních uměleckých děl – obrazů, fotografií a designu. Funguje od roku 1995 a měsíčně ho navštíví zhruba 2 milionů lidí.

Warholův obraz s modrými květinami na zeleném pozadí

Warholův obraz s modrými květinami na zeleném pozadíAutor:

Na tradičních aukcích ovšem díla krále pop-artu vynášejí nadále mnohonásobně více. V květnu byl například v New Yorku vydražen Warholův portrét nedávno zesnulé americké herečky Liz Taylorové za bezmála 27 milionů dolarů (asi 458 milionů korun). Rekordní ceny docílil Warholův obraz Green Car Crash, prodaný v roce 2007 za 71,1 milionu dolarů (asi 1,2 miliardy korun).

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video