Tvorbu Káji Saudka přiblíží jeho nové komiksové muzeum v Praze | E15.cz

Tvorbu Káji Saudka přiblíží jeho nové komiksové muzeum v Praze

Kája Saudek
Kája Saudek
• 

ČTK, krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obrazy, plakáty, ukázky komiksů a reprodukce děl českého tvůrce komiksů Káji Saudka ode dneška představuje nově otevřené Komiksové muzeum Káji Saudka, které vzniklo v prvním patře Klubu Batalion v ulici 28. října v sousedství pražského Václavského náměstí. Další ukázky z tvorby nekorunovaného krále českého komiksu, který od roku 2006 leží v kómatu v nemocnici, zde budou představovat specializované výstavy. Slavnostní zahájení provozu muzea si nenechaly ujít desítky lidí.

„Kája Saudek je sice autor komiksu, ale hlavně velký umělec, který autentickým způsobem zcela po svém reflektoval dobu,“ řekl v projevu k přítomným publicista Ondřej Neff, který se jako scenárista podílel na Saudkově komiksu Arnal a dva dračí zuby. „S velkou úlevou jsem zjistil, že to není muzeum, ale hospoda,“ zhodnotil Neff umístění Saudkovy expozice.

„Je tady víceméně průřez Kájovou tvorbou - obrázky od 50. let až do doby, kdy ještě mohl kreslit, což je rok 2005. Je tu zastoupen komiks, kresby i oleje,“ řekla ČTK Saudkova dcera Berenika, která založení komiksového muzea společně s majitelem klubu iniciovala. Reprodukcemi otcových děl vyzdobila také ostatní prostory klubu; doplnila je stylovým nábytkem.

Komiksové muzeum Káji Saudka, Johana Saudková Autor:
Komiksové muzeum Káji Saudka, Johana Saudková

Saudková doufá, že se prostory muzea rozšíří ještě o další místnosti. „Chtěla bych zde udělat několik výstav včetně skic. Budou zde vystaveny jen nakrátko, protože originály kreseb na papíře nejdou vystavit na dlouhou dobu,“ dodala. Informace o novém muzeu a jeho programu jsou uvedeny na jeho internetových stránkách.

Kája Saudek začal malovat komiksy v 60. letech. Jeho díla jsou poznatelná na první pohled, jejich charakteristickými rysy jsou pevná dynamická linka, nadsázka, ironický odstup, erotický podtext a osobitý humor. Proslavil se i obrazovým doprovodem k filmům Václava Vorlíčka Kdo chce zabít Jessii? a Oldřicha Lipského Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Do historie českého výtvarného umění se zapsalo i jeho mladší dvojče, fotograf Jan Saudek.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video