Tvůrci filmu Masaryk se brání, že by jednali nefér. Měli jsme souhlas Akademie, tvrdí | E15.cz

Tvůrci filmu Masaryk se brání, že by jednali nefér. Měli jsme souhlas Akademie, tvrdí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Distributoři filmu Masaryk se ohradili proti kritice, že kvůli udílení cen Český lev postupovali nefér, či že si dokonce pomohli podvodem.

Fakt, že snímek režiséra Julia Ševčíka nechali promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině a do běžné distribuce vstoupí až tento čtvrtek, podle nich už loni na jaře konzultovali s Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA). Akademie tehdy odpověděla kladně. Až nyní někteří mluví o neférových praktikách, což poškozuje film i jeho tvůrce, uvedl v dnešním prohlášení ředitel distribuční společnosti Bioscop Robert Schaffer. Vyjádření akademie ČTK zjišťuje.

"Velmi se tedy nyní divíme, když se představitelé ČFTA vyjadřují tak, že jsme se snažili o něco nepravého. Akademie měla více než půl roku času na to vyjádřit se, že s tímto způsobem nesouhlasí. Nyní ale poškozují někteří představitelé akademie svými prohlášeními samotný film, a tím nepřímo znevažují práci všech filmařů, kteří se na tomto mimořádném snímku podíleli," uvedl Schaffer.

Dodal, že limitované uvedení je jednou z distribučních strategií užívaných po celém světě. "Nejedná se tedy o nic mimořádného, naopak se jedná o poměrně riskantní způsob. Film je ale natolik povedený, že jsme si to mohli dovolit," dodal. Film Masaryk získal od akademie 14 nominací, proměnil 12 z nich, mimo jiné i za nejlepší film uplynulého roku.

Kvůli vypjaté diskusi o způsobu uvedení filmu Masaryk do kin, která se rozpoutala po sobotním udílení Českých lvů, prezidium ČFTA oznámilo, že zváží změnu pravidel pro nominaci filmů. "Mnohým zvolená interpretace stanov zkazila náladu a dojem z jinak vydařeného ceremoniálu. Musíme si říci, zda jde o akceptovatelnou producentskou strategii, či o zneužití pravidel vyžadující jejich úpravu ve prospěch celé české filmové a televizní tvorby," uvedl v pondělí prezident akademie Ivo Mathé.

Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně, což film Masaryk splnil. "Film jsem neviděl, stejně jako všichni filmoví diváci v této republice. Je to dobrý tah od producentů. Nedovedu si představit, že by Oscara dostal film, který ještě neměl premiéru v kinech," uvedl například filmový režisér Filip Renč. Herec Jiří Bartoška v souvislosti s uvedením filmu mluvil o "levárně".

Producent Masaryka Rudolf Biermann namítl, že k Masarykovi měli přístup všichni, kdo filmy hodnotí. "Od počátku jsme brali jako svou povinnost uvést film k výročí úmrtí Jana Masaryka, na druhé straně jsme použili regulérní marketingové kroky," prohlásil. Ministr zahraničí Masaryk zemřel za nevyjasněných okolností 10. března 1948.

Tvůrci filmu obdrželi v sobotu ocenění ve 12 kategoriích. Snímek tak překonal dosavadní rekord, který držel Hořící keř s 11 soškami.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video