Ústecký kraj se stává rájem pro filmaře | E15.cz

Ústecký kraj se stává rájem pro filmaře

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zájem filmařů o Ústecký kraj v poslední době nebývale roste. Na severu Čech točí české i zahraniční štáby, které dávají vydělat místním firmám a možnost komparzu obyvatelům.

Přestože vznik filmových kulis znamená nějaké omezení v dané obci či jiném místě, spolupráci si štáby většinou pochvalují. V zajištění servisu pomáhá od loňského roku filmová kancelář zřízená krajem.

Poslední hollywoodskou hvězdou, kterou mohli potkat lidé v regionu, byla na konci ledna Keira Knightleyová. Objeví se v dramatu The Aftermath, pro které vzniklo zázemí v nechvalně proslulé ulici Na Nivách v ústecké čtvrti Předlice. "Natáčení v Ústí trvalo pouze jeden den, ale předcházely tomu dlouhé přípravy, které trvaly několik měsíců. Po vytipování místa se musí zařídit různá povolení, zábory, dopravní uzavírky. V tomto případě bylo nutné vytvořit kulisy poválečného Hamburku," řekla ČTK Barbora Hyšková z krajské filmové kanceláře.

Po natáčení se zase musí vše uvést do původního stavu. "Produkční firma si velmi pochvalovala spolupráci s místními, ať už se jednalo o obyvatele nebo dodavatele služeb," uvedla Hyšková. Ve filmu bude možné zahlédnout také jednu z vil v Roosveltově ulici.

Trailer k seriálu Svět pod hlavou.

Četné pohledy na krajinu zasaženou těžbou hnědého uhlí na Mostecku nabídl loni seriál natočený pro HBO Pustina, kde velký prostor dostal zámek Jezeří nad jámou povrchového dolu. V Ústí nad Labem se točil seriál Život a doba soudce A.K. nebo Svět pod hlavou. "V létě tu byla hongkongská produkce, která točí akční film s Jeanem Reno, točili tu Švédové a Norové. Letos spolupracujeme na natáčení celovečerního filmu Úsměvy smutných mužů, který vzniká na motivy ústeckého rodáka Josefa Formánka, a pomáháme s natáčením seriálu z Mostecka," uvedla Hyšková.

Krajské volby 2020 v Ústeckém kraji >>>

Osmidílný komediální seriál s pracovním názvem Most scenáristy Petra Kolečka a producenta Michala Reitlera přenese diváky do centra města. "Most mám rád. Seznámil jsem se s ním přes svoji manželku, která z něj pochází. Do magické hospody Severka mě pak vzal můj tchán. Odtud jsem čerpal nejen mosteckou filozofii, ale i předobrazy některých postav," řekl Kolečko.

Výhodou Ústeckého kraje je podle Hyškové z pohledu filmařů blízkost k Praze a pestrost. "Ústecký kraj je krajem neuvěřitelných rozmanitostí a kontrastů, nabízí romantické kulisy panenské přírody Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, syrové krásy Krušných hor, údolí největší české řeky Labe s vinicemi, hrady, zámky i bizarní lokace hnědouhelných dolů s měsíční krajinou v Podkrušnohoří," uvedla Hyšková.

Filmová turistika může do kraje přivést další návštěvníky, kterých rok od roku přibývá. Loni podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) nocovalo v kraji 530 370 turistů, meziročně jich bylo o 8,8 procenta více. Přibylo domácích i zahraničních hostů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video