Lidé odevzdali desítky zbraní | E15.cz

Lidé odevzdali desítky zbraní

Share on Facebook Messenger
Dvaapadesát zbraní odevzdali od začátku února lidé z Karlovarska na policii. Využili takzvané amnestie zbraní, která trvá do 31. července.

Ještě dva měsíce mohou využít amnestii ti, kteří mají doma nelegálně drženou zbraň. Jinak se vystavují riziku, že stráví až rok ve vězení. Odevzdat ji přitom mohou kterémukoli policejnímu útvaru, který nepožaduje vysvětlení, odkud zbraň pochází.
„Každou odevzdanou zbraň prověříme policejními informačními systémy, abychom zjistili, zda po ní není vyhlášeno pátrání. Poté putuje na kriminalistickou expertizu, která ukáže, zda s ní nebyl v minulosti spáchán trestný čin nebo přestupek,“ řekl Oldřich Hrubý, vedoucí Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.
Majitel nemusí mít strach, že by o svou zbraň přišel. Do dvou měsíců po jejím odevzdání se může rozhodnout, jak s ní naloží.
Na výběr má hned z několika možností. „V případě, že nemá zbrojní průkaz, může si jej udělat nebo zbraň převést na někoho, kdo jej má. Dále může zbraň prodat prostřednictvím prodejce nebo ji znehodnotit či zničit na základě povolení,“ říká Hrubý.
Pozor na nelegální držení zbraně by si měli dát také ti, kteří si schovávají jako památku třeba samopal z druhé světové války. „Za historickou zbraň je považována ta, která byla vyrobena do roku 1890. Takové zbraně registraci nepodléhají a k jejímu držení není zapotřebí ani zbrojní průkaz,“ upřesnil Hrubý.
Dostat se do sporu se zákonem kvůli držení zbraně je velice jednoduché. „Vzpomínám si na jeden případ z Karlovarska. Muž si koupil dům, a protože jsme příhraniční oblast, při rekonstrukci našel za komínem pušku ze druhé světové války. Tím pádem byl hned nelegálním držitelem zbraně,“ uvedla mluvčí karlovarských policistů Zdena Papežová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.