LTE se šíří Českem, operátoři nečekají na výsledky aukce a předhání se | E15.cz

LTE se šíří Českem, operátoři nečekají na výsledky aukce a předhání se

LTE
LTE
• 
ZDROJ: Mobilmania.cz

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vodafone jde při pokrývání Česka rychlým mobilním internetem prostřednictvím technologie LTE svojí vlastní cestou. Firma nechce spoléhat na výsledek blížící se druhé aukce kmitočtů a do konce března příštího roku plánuje rozšířit pokrytí LTE a 3G na více než polovinu území republiky. Do konce příštího roku pak chce pokrýt téměř celé území Česka. A to vše na frekvencích, které již vlastní.

Konkurenční Telefónica dále pokračuje v postupném spouštění mobilního internetu LTE, od konce října je tato technologie dostupná v Brně, a to na frekvenci 1800 MHz, kterou firma již vlastní. Celkem tak pokrývá 40 procent obyvatel okresu Brno-město. „Díky tomu můžeme pokrývat vybraná území sítí LTE již nyní, bez ohledu na průběh aukce volných kmitočtů,“ řekl Tomáš Zetek, ředitel produktů a služeb společnosti Telefónica Czech Republic.

„Každý účastník aukce si může zvolit strategii odpovídající jeho podnikatelskému záměru. ČTÚ bude nicméně pečlivě sledovat, zda chování účastníků aukce nenasvědčuje tomu, že někteří z nich mezi sebou uzavřeli nepřípustnou dohodu, a splňují podmínky účasti v aukci,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina na dotaz E15.cz, zda se úřad neobává snížení významu aukce kmitočtů.

Vodafone bude LTE šířit na frekvenci 900 MHz a nabídne jej všem zákazníkům, kteří využívají jakékoliv datové služby Vodafonu. Veškeré investice do LTE na frekvenci 900 MHz budou následně Vodafonem využity v rámci migrace na LTE vybudované na kmitočtech, které případně získá v aukci.

Mapa plánovaného pokrytí signálem LTE společnosti Vodafone

Mapa pokrytí signálem Vodafone Autor: Vodafone

Pro nabídku těchto služeb firma využije 3MHz úsek, který má k dispozici v kmitočtovém pásmu 900 MHz. Dosažitelné rychlosti přenosu dat v této síti jsou srovnatelné se systémem 3G (HSPA+) a umožňují pohodlné využití internetu. Teoretická rychlost datových přenosů je až 20 Mbit/s, v průběhu testování bylo dosaženo reálné rychlosti přesahující 15 Mbit/s.

Rychlý internet na venkov

Naším cílem je zpřístupnit mobilní vysokorychlostní internet co nejrychleji co největšímu množství zákazníků. Proto LTE technologií začneme pokrývat menší města a venkov, kde v současné době rychlý mobilní internet zcela chybí,“ uvedla Tanja Richter, viceprezidentka pro technologie Vodafonu.

Rozšířená technologie LTE umožní zákazníkům využívat jak hlas, tak SMS a datové služby. Díky tomu mohou LTE služby na frekvenci 900 MHz využít zákazníci nejen v modemech, tabletech, noteboocích, ale i s chytrými telefony, které podporují LTE na zmiňované frekvenci. Většina nových chytrých zařízení podporuje LTE v pásmech 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz a současně 2G a 3G, čímž je zajištěno jejich dlouhodobé využití.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video