Luští písmo i po sobě. Nej učitel

Nejlepší vysvědčení od žáků dostal učitel ekonomiky Zdeněk Morávek.

Celkem dobrý učitel, má vtipné hlody. Spojení výuky s reálným životem a vtipem je mu blízké. Důvěřujeme mu, má na všechny otázky logickou odpověď. Tak komentují studenti na webu oznamkujucitele.cz ekonoma Zdeňka Morávka ze Střední průmyslové a Vyšší odborné školy v Chomutově.
Podle hodnocení žáků by měl devětatřicetiletý Morávek vyznamenání. Průměr známek, které mu udělili, je totiž 1,4.
Co říkáte tomu, že studenti známkují učitele? Neberu to jako něco škodlivého. Pokud mají potřebu napsat takhle svůj názor, tak ať ho napíšou. Když jsem se o tom s kolegy náhodně bavil, nesetkal se s žádným, kterému by to vyloženě vadilo. Ani když ho hodnotí negativně.

V jakých třídách učíte? Jsem ekonom školy, už šestnáct let. Ekonomiku na vyšší odborné škole také učím. Většinou mám na starost druhý a třetí ročník. Ale jen na zkrácený úvazek, pět až sedm hodin týdně. Vyučuji tady i v rekvalifikačních kurzech. Moje specializace jsou daně, protože zároveň funguji jako daňový poradce. Hodnocení na webu může tedy být i od lidí, kteří se u vás rekvalifikují?
Může. To jsou lidé, kterým je už přes dvacet let. S nimi se dá i jinak mluvit než s nedospělými studenty. Asi nejsem pedagogický dogmatik. Na tabuli tak škrábu, že to musím po sobě občas luštit. A netrvám na tom, aby si žáci dělali zápisky. Jsem člověk z praxe, říkám věci, které jsem zažil. A to oni poznají.

Studenti si cení, že máte smysl pro humor. Využíváte ho v hodinách často? Určitě. Humor odstraňuje napětí mezi žáky a učitelem.

Účastnil jste se i vy na studiích nějakých recesí? Nebyl jsem vůdčí typ těchhle akcí, ale dělali jsme je. Akorát je potřeba odhadnout, s kým to půjde a s kým ne. Protože někteří učitelé recesi neberou. Měli jsme velice blízký vztah s naší třídní. Byli jsme i dobrý kolektiv. Při posledním zvonění jsme obcházeli třídy s nacvičeným pásmem. Používali jsme hlášky z Cimrmana, karikovali učitele a oni to brali. Když vidím, jak dělají poslední zvonění dnešní studenti, je to něco úplně jiného.

V čem je to jiné? Dnes už to není o zábavě. Žáci projdou školou, všechno počmárají a zasmradí, vyberou peníze a to je všechno. Už to není o tom, udělat si legraci. Více než recese je to neplecha.