Majitelé domén .cz dostávají falešné výzvy k prodloužení registrace

Počítačový zloděj, podvodník; ilustrační grafika

Počítačový zloděj, podvodník; ilustrační grafika Zdroj: elhombredenegro, Flickr, CC BY 2.0

Vlastníci internetových domén s koncovkou .cz v posledních dnech začali dostávat falešné e-mailové výzvy k prodloužení platnosti své registrace. Poplatky měli posílat na účet podvodníka. Před falešnými e-maily varovalo sdružení CZ.NIC, které má správu domén .cz na starosti.

„Od dnešního rána zaznamenáváme stížnosti držitelů, kteří dostali pochybné e-maily s výzvou k prodloužení platnosti svých domén .CZ. Tyto zprávy mohou být falešné, a proto důrazně upozorňujeme, aby se v případě pochybnosti obrátili na svého registrátora,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Ondřej Filip.

Podle Filipa zprávy vypadají velmi autenticky a věrně napodobují skutečná sdělení jednotlivých registrátorů. Jen číslo účtu u Air bank je ve všech falešných výzvách stejné. Bezpečnostní tým CSIRT zjistil, že přílohy rozesílaných e-mailů neobsahují virus.

CZ.NIC už chystá trestní oznámení

„Analyzovali jsme e-maily, které jsme získali, a ve všech případech jsou kontaktní údaje převzaty z webové prezentace té konkrétní domény, případně z dalších běžných veřejných zdrojů, nikoliv z dat sdružení CZ.NIC,“ dodal Filip. Sdružení již kontaktovalo Air Bank a připravuje trestní oznámení.

„Analyzovali jsme e-maily, které jsme získali, a ve všech případech jsou kontaktní údaje převzaty z webové prezentace té konkrétní domény, případně z dalších běžných veřejných zdrojů, nikoliv z dat sdružení CZ.NIC,“ dodal Filip. Poplatek za roční registraci domény .cz se pohybuje u jednotlivých registrátorů kolem 200 až 300 korun. Celkem CZ.NIC eviduje přes 1,15 milionu registrovaných domén s koncovkou .cz.