Majitelé vozů Volvo se už dvoustovkou neprojedou, automobilka omezí nejvyšší rychlost | E15.cz

Majitelé vozů Volvo se už dvoustovkou neprojedou, automobilka omezí nejvyšší rychlost

Ondřej Pavlůsek - Auto.cz

Vozy značky Volvo jsou veřejností vnímány jako jedny z nejbezpečnějších na trhu a od roku 2020 mají být ještě bezpečnější. Švédská automobilka toho chce dosáhnout omezením maximální rychlosti na 180 km/h.

Volvo se těsně před zahájením autosalonu v Ženevě, jehož se neúčastní, rozhodlo upoutat k sobě pozornost a vydalo oficiální prohlášení, že od roku 2020 zavede u všech svých vozů omezení maximální rychlosti na 180 km/h, čímž chce upozornit na rizika spojená s rychlou jízdou. 

V souvislosti s tímto plánem připomíná švédská značka svou strategii Vize 2020, na jejímž základě by počínaje rokem 2020 neměl v žádném novém voze Volvo nikdo utrpět smrtelné ani jinak vážné zranění. 

Podle nových oficiálních materiálů si v automobilce Volvo uvědomují, že jen s pomocí technologií se k nulové hodnotě nedostanou a rozšiřují své pole působnosti i na chování řidičů. 

Volvo uvádí, že na základě výzkumu byly identifikovány tři zbývající problematické oblasti bezpečnosti, které představují tzv. mezery bránící v dosažení cíle Vize 2020. Na předním místě zde stojí vysoká rychlost.

„Automobilka Volvo je lídrem v oblasti bezpečnosti: byla jím vždy a zůstane jím i do budoucna“, uvedl Håkan Samuelsson, prezident a generální ředitel společnosti. „Díky našemu výzkumu víme, které oblasti jsou problémové a kdy končí dopravní nehody v našich vozech vážným, či dokonce smrtelným zraněním. Ačkoli není omezení maximální rychlosti léčbou na vše, určitě má smysl, i kdybychom prostřednictvím tohoto kroku měli zachránit jen jediný lidský život.“ 

Kromě obecného omezení rychlosti automobilka dále hledá možnosti, jak spojit chytrou technologii pro omezení rychlosti s technologií monitorování prostoru, v němž se vůz pohybuje, aby její vozidla mohla v budoucnu automaticky omezovat rychlost v blízkosti škol a nemocnic. 

„Chceme zahájit diskuzi na téma, zda mají výrobci automobilů právo, nebo dokonce povinnost instalovat do svých vozů technologie, které budou měnit chování jejich řidičů s ohledem na rychlost jízdy, opilost nebo nepozornost,“ řekl pan Samuelsson. „Zatím nemáme na tuto otázku jasnou odpověď, ale věříme, že bychom mohli stát v čele této debaty a stát se v této oblasti průkopníky.“

Celý článek si můžete přečíst na Auto.cz >>>

Autor: Ondřej Pavlůsek - Auto.cz
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!