Martin odhaluje minulost Hry o trůny | E15.cz

Martin odhaluje minulost Hry o trůny

George R. R. Martin
George R. R. Martin
• 

Martin Stručovský

George R. R. Martin a jeho sága Píseň ledu a ohně se v současné době těší veliké popularitě díky seriálu Hra o trůny. Zároveň se ale autor ocitá pod velkým tlakem a stovky čtenářů a diváků k němu upírají zrak, kdy konečně dokončí zbývající dva díly. Čtenář ale nemusí zoufat, protože vyšla kniha Rytíř Sedmi království, která by mu mohla čekání na šestý díl The Winds of Winter (Vichry zimy) zpříjemnit.

Rytíř Sedmi království však nenabízí pokračování příběhů rodů Starků nebo Lannisterů, nýbrž se vrací do minulosti a líčí události, které se staly před samotnou Hrou o trůny. Hlavními hrdiny knihy jsou potulný rytíř Dunk a jeho panoš Egg, který ale není obyčejným chlapcem, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Oba společně cestují po Západozemí, účastní se turnajů a vykonávají rytířské skutky, při nichž jde občas o život. Ovšem nečekejte ušlechtilé rytíře v nablyštěných zbrojích, jaké známe z pohádek. Kdo zná Martina nebo televizní seriál, moc dobře ví, že jeho hrdinové nepatří mezi vzory hodné následování. Martinův svět je drsný, bez příkras a barviček. A o to horší a obtížnější v něm má život rytíř Dunk, který se snaží chovat podle rytířského kodexu.

Kniha není románem, nýbrž sbírkou tří na sebe volně navazujících povídek. Na nich je vidět, že Martin začínal jako povídkář a že má řemeslo v malíku. Všechny tři příběhy jsou strhující, skvěle napsané, není v nich nouze o napětí ani nečekané zvraty. Zkrátka nic nechybí ani nepřebývá. První text je sice slabší, ale v dalších dvou se Martin rozjede a ukáže, že se ve světě Západozemí cítí jako voda ve vodě.

Největší výhodou pak je, že pro čtení Rytíře Sedmi království nemusíte znát Martinovu ságu ani televizní seriál. Ale pokud je znáte, užijete si knihu o to víc.

George R. R. Martin: Rytíř Sedmi království
Nakladatelství: Argo, 2014
Překlad: Richard Podaný
Hodnocení: 90 %

Autor: Martin Stručovský

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.