Mel Gibson - uznávaný a aférami obklopený herec a režisér | E15.cz

Mel Gibson - uznávaný a aférami obklopený herec a režisér

Mel Gibson
Mel Gibson
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Četné vavříny za pozoruhodné party herecké i režisérské, ale i obvinění z rasismu a z napadení přítelkyně. To je Mel Gibson, vynikající herec mnoha tváří a režisér snímků Umučení Krista a Apocalypto, jež vzbudily pozornost i kontroverzní reakce. Silně věřící katolík a otec osmi dětí, který se denně modlí ve vlastní kapli.

Gibson vyrostl v Austrálii, ale pochází z USA, kam se vrátil v první polovině 80. let 20. století. To už byl celosvětově populární díky hlavní roli v akčním filmu Šílený Max režiséra George Millera (1979).

Jako režisér začal mimořádně úspěšně - po Muži bez tváře v roce 1995 produkoval, režíroval a hrál hlavní roli ve snímku Statečné srdce o skotské vzpouře proti Angličanům, který sklidil pět Oscarů včetně ceny za režii a pro nejlepší film.

Mel Gibson v trilogii Mad MaxAutor: Profimedia.cz

Jeho velkolepý projekt Apocalypto (scénář, režie) z roku 2006 zase vypráví o starobylé říši Mayů a jejím náhlém zániku, opředeném tajemstvím. Ve vůbec prvním filmovém zpracování této neobjasněné záhady se mluví původním mayským jazykem Yucatec.

Umučení Krista (2004) je filmem o posledních dvanácti hodinách života Ježíše z Nazaretu, kde Gibson rovněž spolupracoval i na scénáři. Film vyvolal vášnivé emoce a přitáhl do kin miliony diváků. Gibson sám je silně věřícím katolíkem, na svém pozemku si nechal postavit soukromou kapli, kam každý den chodí na mši.

Mel Gibson ve filmu Bounty z roku 1984Autor: Profimedia.cz

Narodil se 3. ledna 1956 v Peekskillu ve státě New York, ve 12 letech se s rodinou přestěhoval do Austrálie, kde vystudoval herectví a začal hrát na divadle, například v představení Smrt obchodního cestujícího.

Po návratu do USA se vedle úspěšné série Smrtonosná zbraň 1-4 objevil například v historickém dramatu Bounty (1984) či ve filmové adaptaci Hamleta (1990) v režii Franka Zeffirelliho.

Mel Gibson jako Martin Riggs ve filmu Smrtonosná zbraň 4Autor: Profimedia.cz

Hamlet je také prvním titulem Gibsonovy producentské společnosti Icon Productions, pod jejímiž křídly vznikla romance Navždy mladý, komedie Maverick a také režijní debut Muž bez tváře, který neměl větší ohlas.

Rok 2000 byl pro Gibsona zásadní - povedlo se mu vytvořit hlavní role ve třech kasovních trhácích: historickém velkofilmu Patriot, animovaném velkofilmu Slepičí úlet, kde namluvil nafoukaného kohouta Rockyho, a v komedii Po čem ženy touží - o muži se schopností slyšet myšlenky žen.

V nedávné akční komedii The Expendables 3 (2014) se Gibson setkal s celou hereckou generací, která před lety formovala podobu akčního hrdiny - Arnoldem Schwarzeneggerem, Sylvesterem Stallonem, Antoniem Banderasem, Harrisonem Fordem a dalšími.

Postradatelní 3 (2014)Autor: Profimedia.cz

Poznávacím znamením herce, jehož křestní jméno znamená v portugalštině med, jsou pronikavé modré oči. Sám ale patrně žádný beránek nebude, v mládí bojoval s maniodepresivní psychózou a v roce 2006 jej zatkli za řízení v opilosti v kalifornském Malibu. Dostal tříletou podmínku, protože se při zatýkání pustil do slovní tirády proti Židům a ženám.

Později se omluvil, kál se při setkání s židovskými vůdci a podrobil se protialkoholní léčbě. Někteří filmoví pracovníci své kolegy vyzvali, aby s ním přestali spolupracovat. Na počátku 90. let byl zase obviněn z homofobie poté, co se nevybíravě vyjadřoval o homosexuálech v tisku.

Mel Gibson v roce 2015Autor: Profimedia.cz

V roce 2011 dostal další tříletou podmínku za ublížení na zdraví bývalé přítelkyni Oksaně Grigorijevové. V témže roce se Gibson po osmadvacetiletém manželství rozvedl s manželkou Robyn.

A loni mu na Filmovém festivalu v Karlových Varech udělili Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video