Město piva se změní, ví svět | e15.cz

Město piva se změní, ví svět

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Deset týdnů uplynulo od zvolení Plzně Evropským hlavním městem kultury 2015. Co o Plzni napsaly významné evropské noviny?

Anglické Timesy, německé deníky Passauer Neue Presse, Prager Zeitung nebo francouzský Le Mond. Ve všech těchto věhlasných listech si mohli čtenáři přečíst o tom, že kultura bude do roku 2015 pro Plzeň prioritou. „Město, jehož kandidatuře požehnal i papeže Benedikt XVI., plánuje přestavět historický pivovar na multikulturní centrum a také postavit nové divadlo,“ píší Timesy. Většina novinářů zmiňuje, že Plzeň byla v evropském kontextu zatím chápána jako město piva, ale v souvislosti s volbou možná nastane změna. „Město v západních Čechách, které je známé pro svoje pivo, zvítězilo hlavně díky pojetí kulturní otevřenosti,“ píše německý Stern.

„Plzeň má sto sedmdesát tisíc obyvatel a je známá svou konzervativní pověstí města piva. O vítězství nad Ostravou, kde se léta těžilo černé uhlí, rozhodl pouhý jeden hlas,“ zmiňuje francouzský Le Mond. Velký zájem vzbudila volba v Belgii. Pro rok 2015 je totiž městem kultury i belgické město Mons. „V Belgii si mohli o Plzni přečíst všichni,“ říká Willy Demeyer, starosta Liége, partnerského města Plzně. Články sice nejsou svým rozsahem zásadní, pro Plzeň ale mají význam velký.

„Ze setkání minulých a stávajících evropských hlavních měst kultury vyplynulo, že četnost výskytu informací o těchto městech narůstá geometrickou řadou,“ vysvětluje Denisa Haubertová, manažerka projektu Plzeň EHMK 2015. Nejobšírněji o zisku titulu informují deníky, které se prodávají blízko západních hranic České republiky, tedy co nejblíže Plzni. Celou sérii článků věnoval volbě největší bavorský příhraniční titul Der neue Tag. Není náhodou, že jejich autorem je německý novinář s českými předky Jürgen Herda. Ten požádal o rozhovor i jednoho z manažerů projektu Plzeň EHMK 2015 Petra Šimona. V souboji o Evropské hlavní město kultury v předchozích letech neuspěl Regensburg, který je partnerským městem Plzně. Herda se proto Šimona ptal, v čem je Plzeň lepší.

„Náš velký trumf byli především lidé. Umělci, ale i obyčejní lidé, kteří se do procesu zapojili,“ říká v celostránkovém rozhovoru Petr Šimon. Zajímavá byla i otázka, na který projekt se nejvíce těší samotný Šimon. „Revitalizace bývalého pivovaru Světovar, ze kterého se stane experimentální umělecké centrum,“ uvedl Petr Šimon.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video