Metroklub slaví sedmdesátiny | e15.cz

Metroklub slaví sedmdesátiny

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dobrá polovina lidí z Budějovic se při jeho hudbě učila tancovat. Kroky si mohou procvičit 4. prosince.

V domě Metropol, který stával na Mariánském náměstí, vznikla roku 1940 swingová kapela. Jmenovala se Metroklub. Jako jedna z mála směla hrát za války. „Majitel Metropolu Ernst Jäger muzikanty dokonce zaměstnal, aby nemuseli odejít na nucené práce. A první noty jim prý vozil německý voják - tak složitá doba to byla,“ říká kapelník Metroklubu Ivan Ott.
Hraje v tomto orchestru na kytaru už čtyřicátý rok. S muzikanty, jichž se v kapele vystřídalo několik desítek, projel kus světa. Vystupují například v Praze v Kongresovém centru či na Žofíně, ve dvou hotelích Hilton, vídeňském Hofburgu, v Kongresové hale v Curychu. Jsou to bály významných společností, slavnosti a festivaly. Na mnohá místa se vrací.
„Nedovedu si představit ples, který bychom pořádali, bez účasti Metroklubu. Jsem jeho velkým fanouškem a přeji mu mnoho hudebního elánu i do budoucna,“ podotýká Petr Holba, ředitel Domu kultury Metropol. Ten dnes sídlí na Senovážném náměstí a stejně jako jeho předchůdce na Mariánském slouží kultuře.

Swing i hity

Sestava se v posledních letech ustálila na počtu třináct muzikantů a čtyři zpěváci. Adama Vojtěcha proslavila soutěž SuperStar, spolu s ním stojí za mikrofony Michaela Dědičová, Jana Khuebachová a Jan Hamberger.
V repertoáru mají taneční standardy a swing i hity domácích a zahraničních interpretů, jako jsou třeba ABBA, Queen, Phil Collins, Stevie Wonder nebo Carlos Santana.
K největším úspěchům řadí Ott setkání s Russlem Garciou, který Metroklubu věnoval dvě skladby. Hrát pod jeho taktovkou byl pro Jihočechy velký zážitek, protože tento skladatel a dirigent zkomponoval muziku k více než stovce hollywoodských filmů a seriálů. Aranžoval hudbu také pro oscarový Chaplinův film Světla ramp. Muzikanti spolupracovali se slavnými českými kolegy, jako jsou Ferdinand Havlík, Felix Slováček či Jitka Zelenková, která zazpívá v Metropolu i 4. prosince. Vystoupí tam také orchestr složený z bývalých členů kapely.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video