Mexiko očekává miliony turistů na "konec světa 2012"

Rok 2012 bude pro Mexiko speciální, prohlásili ve čtvrtek místní oficiální činitelé v turistickém sektoru.

Rok 2012 bude pro Mexiko speciální, prohlásili ve čtvrtek místní oficiální činitelé v turistickém sektoru.

Rok 2012 bude pro Mexiko speciální, prohlásili ve čtvrtek místní oficiální činitelé v turistickém sektoru. Nečekají sice, že - jak mylně uvádějí některé předpovědi - v letošním roce nastane konec světa, ale chtějí na tuto apokalyptickou předpověď nalákat miliony turistů navíc, napsala agentura AP.

Ministerstvo turistiky hodlá vynaložit osm milionů dolarů na propagaci cest do „mayského světa“, tedy do oblastí na jihovýchodě Mexika, kde vzkvétala mayská kultura. Tato oblast se táhne až do států Belize, Guatemala, Salvador a Honduras.

Trasa cest pro turisty ale zahrne i okrajové oblasti dávného mayského světa. Patří k nim rovněž Comalcalco ve státě Tabasco, kde byl nalezen nápis, o nějž někteří opírají svoje tvrzení o letošním údajném konci světa. Podle odborníků ale může nápis odkazovat i k datu v minulosti.

Někteří lidé věří, že Mayové předpověděli na 21. 12. 2012 konec světa, což přilákalo pozornost k jedné z největších dávných mexických kultur. Ministryně kultury Gloria Guevarová očekává, že do země přijede 52 milionů turistů během následujícího půldruhého roku, což by bylo o 12 milionů víc než obvykle. Zisk navíc by představoval až 14,6 miliardy dolarů.

Mayská civilizace, která svého vrcholu dosáhla v letech 300 až 900 našeho letopočtu, byla značně pokročilá v různých vědách včetně astronomie. Její kalendář začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i baktuny o 394 letech. Letos v prosinci končí právě 13. baktun.

Mayové rozhodně konce a začátky cyklů považovali za významné, stejně tak letošní datum, ale nenaznačovali tím podle odborníků apokalypsu. Spíše jde o začátek dalšího kalendářního cyklu, dodávají. Stejný názor zastávají samotní dnešní Mayové, kteří žijí v Mexiku, Guatemale a dalších středoamerických zemích.