Microsoft expanduje do letectví, aerolinky cítí šanci na úspory | E15.cz

Microsoft expanduje do letectví, aerolinky cítí šanci na úspory

Microsoft chce z letadel vytlačit tradiční zábavní systémy
Microsoft chce z letadel vytlačit tradiční zábavní systémy
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Mw12310 - Wikimedia Commons

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Microsoft se chystá proniknout na nový trh. Firma se vůbec poprvé prezentuje na některém ze světových aerosalonů, chce nabídnout služby pro piloty i cestující. A ušetřit aerolinkám náklady.

„Pozorujeme posun v odvětví ve smyslu toho, co dokáže technologie nabídnout aerolinkám,“ prohlásil na aerosalonu v Singapuru Matt Muta, ředitel jedné z divizí Microsoftu. „Technologie dosáhla takové úrovně, že aerolinky už vidí jejích přínosy pro posádky a personál, ale především pro komunikaci se zákazníky,“ dodal.

Microsoft a Lufthansa Systems během veletrhu představili aplikaci BoardConnect pro operační systém Windows 8, která umožní cestujícím objednání jídla od stevardů, nakupování či vyhledávání informací o cílové destinaci.

Stejný program ale dokáže zcela nahradit palubní zábavní systémy, nabídku filmů či hudby si totiž cestující mohou přehrávat přímo na svém přístroji. „Dny tradičních zábavních systémů v letectví jsou sečteny,“ myslí si Muta. Oproti obrazovce naistalované v zádech každé sedačky jsou totiž podobný programy výrazně levnější a ušetří také hmotnost, což znamená ceněnou úsporu paliva.

Podobnou aplikaci začínají používat i Delta Air Lines, které své stevardy vybavují tablety a mobilními telefony se softwarem od Microsoftu. Jeho prostřednictvím může posádka „přijímat objednávky, hlásit poruchy, reagovat na připomínky cestujících a dokonce přijímat platby kreditní kartou pomocí běžného zařízení,“ vysvětli Muta. Program lze používat na všech běžných operačních systémech, k provozu vyžaduje pouze zapnutý Bluetooth.

Rozšíření přístrojů od Microsoftu v letadlech může pomoci i firma Jeppesen. Společnost vlastněná Boeingem představila aplikaci určenou hlavně pro tablet Microsoftu Surface, které nejen omezí množství papírových dat, která s sebou piloti nosí do kokpitů, ale navíc umí zobrazovat aktuální informace jako například data o počasí. Delta zatím tablety od Microsoftu rozdala 11 tisícům pilotů, 19tisíc stevardů a stevardek zároveň dostalo chytré mobily Nokia.

Tablety ale pilotům rozdávají i další aerolinky, papírová dokumentace a manuály pro běžný let mohou vážit i více než 20 kilogramů. Řada dopravců ovšem zatím dává přednost tabletům od konkurenčního Applu.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video