Mies van der Rohe Award 2011 získal David Chipperfield | E15.cz

Mies van der Rohe Award 2011 získal David Chipperfield

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nadace Mies van der Rohe se sídlem v Barceloně a Evropská komise vyhlásily výsledky prestižní soutěžní přehlídky Mies van der Rohe Award 2011. Soutěž představuje nejlepší realizovaná architektonická díla v Evropské unii za uplynulé dva roky. V letošním roce získal nejvyšší ocenění projekt rekonstrukce berlínského Nového muzea od britského architekta Davida Chipperfielda. Do finále se nedostala žádná z deseti nominovaných českých staveb.

Smyslem ceny a celé soutěže je ukázat tvůrčí potenciál, podpořit inovativní řešení a upozornit veřejnost na to, jak významnou roli hraje moderní architektura ve společnosti a jak ovlivňuje kvalitu života v evropském prostředí. Cena Evropské unie za současnou architekturu a zvláštní cena pro začínající architekty jsou Nadací Mies van der Rohe a Evropskou komisí udělovány každé dva roky a její vítěz získává 60 000 eur.

#####Do finále postoupilo šest nejkvalitnějších staveb

Z 343 nominovaných špičkových evropských realizací, které navrhli nezávislí experti specializující se na současnou architekturu, ale také profesní instituce a další vyzvané organizace ze všech států Evropské unie, vybrala mezinárodní odborná porota šest staveb, které považuje za nejkvalitnější:

* Neues Museum, Berlín, Německo (autor: David Chipperfield/David Chipperfield Architects, spolupráce Julian Harrap)
* Bronks Youth Theatre, Brusel, Belgie (Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande/MDMA Martine De Maeseneer Architects)
* MAXXI Museum of XXI Century Arts, Řím, Itálie (Zaha Hadid, Patrick Schumacher, Gianluca Racana/Zaha Hadid Architects)
* Concert House Danish Radio, Kodaň, Dánsko (Jean Nouvel/Ateliers Jean Nouvel)
* Acropolis Museum, Atény, Řecko (Bernard Tschumi/Bernard Tschumi Architects)
* Groot Klimmendaal Rehabilitation Centre, Arnhem, Nizozemsko (Koen van Velsen/ Architectenbureau Koen van Velsen)

#####Zvítězila rekonstrukce stavby poškozené bombardováním

Nakonec odborná porota (Mohsen Mostafavi – předseda, Ole Bouman, Anne Lacaton, Annette Gigon, Yvonne Farrell, Zhu Pei, Tarald Lundevall) zvolila za nejlepší evropskou stavbu Nové muzeum v Berlíně od Davida Chipperfielda. Jedná se o rekonstrukci stavby zdevastované bombardováním během druhé světové války. Budova byla sice rekonstruována již několikrát, ale ne právě úspěšně, a stále chátrala. David Chipperfield (ve spolupráci s Julianem Harrapem) získal zakázku na její rekonstrukci vítězstvím v mezinárodní architektonické soutěži v roce 1997. Úkolem byla jak dostavba chybějících částí budovy, tak renovace stávajícího objektu.

„Rekonstrukce muzea je svědectvím o procesu spolupráce, která probíhala v náročném klimatu ovlivňovaném různými názory veřejnosti. Výsledek je nejen důkazem úsilí profesionálního týmu, ale také vyvrcholením vztahů klienta a městského úřadu a jejich společného zapojení do procesu,“ řekl autor projektu David Chipperfield. Předseda poroty k projektu dodal, že zřídkakdy architekt a objednavatel zakázky vytvoří společně dílo skutečného historického významu – takové, které kombinuje obnovu památkově chráněného objektu s novostavbou.

„Staré a nové prvky nezůstávají skryty, ale vidíme, že se minulost spojuje se současností a vzniká jedinečná mnohovrstevná stavba,“ prohlásil Ole Bouman. Zvláštní cena pro mladé architekty, která je pokaždé udělována za výrazný počin začínajícím tvůrcům, byla tentokrát přisouzena Ramonu Boschovi a Betu Capdeferrovi za projekt College House ve Španělsku. V historickém městě Girona došlo k obnově několika původně chátrajících kamenných budov, které byly přeměněny na bydlení.

#####České stavby se do finále nedostaly

Česká republika se soutěže zúčastňuje pravidelně od roku 1997 a do katalogů i na výstavy předchozích ročníků se dosud dostalo šest českých realizací (1997 – IPB Banka v Brně, 2001 – MUZO v Praze, 2003 – Palác Euro v Praze a Průchod valem Prašného mostu, 2005 – Klášter trapistů v Novém Dvoře, 2009 – Rodinný dům v Černošicích). Na Mies van der Rohe Award 2011 byly nominovány tyto české stavby:

* Vyvýšená cyklistická stezka v Kadani (Vít Branda/A3)
* Triplex, Karlovy Vary (A69 Architects – Jaroslav Wertig, Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jitka Macáková)
* Hotel Karlov (Ladislav Lábus, Jiří Poláček, Václav Škarda – jediná tato česká stavba nebyla poprvé v historii nominována českými „nominátory“, ale zaujala bulharského architekta Georgiho Stanisheva, který ji nominoval)
* Cornlofts Šaldova, Praha (Baumschlager Eberle/Dietmar Eberle, Carlo Baumschlager)
* Obytné kontejnery, Praha (HŠH architekti – Petr Hájek Architekti)
* Vila Hermína, Černín (HŠH architekti – Petr Hájek Architekti)
* 12 Lofts, Praha (John Eisler)
* Fakulta chemicko-technologická a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice (Ladislav Kuba, Tomáš Pilař)
* Národní technická knihovna (Projektil architekti)
* Nová budova Fakulty architektury ČVUT (Šrámková architekti)

Žádné z nominovaných staveb se však nepodařilo dostat ani do finále, ani mezi 45 vybraných prací, které budou součástí putovní výstavy a katalogu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video