Milovník filmů a zachránce klubu | E15.cz

Milovník filmů a zachránce klubu

Poslední osobností seriálu Sedmičky je Petr Korč, kterého vybral ředitel společnosti ADRA Michal Čančík.

Petru Korčovi je teprve čtyřiatřicet let, ale stihl už spoustu věcí. Založil populární hudební festival Sweetsen fest, na kterém dostávají šanci začínající kapely z blízkého okolí. Díky němu znovu funguje Filmový klub v kině Vlast a podílel se i na záchraně Asociace českých filmových klubů, které předsedá.
Vystudovaný ekonom vždycky miloval kvalitní filmy. „S přáteli jsme během studií v Praze pravidelně chodili do kina Aero, které bylo kousek od kolejí a kde jsem viděl filmy, které mě nejvíce ovlivnily. Například Kmotra nebo Mrtvého muže. Dobré snímky mám ale rád od dětství. Jako kluk jsem zbožňoval
film Kristián s Oldřichem Novým a Adinou Mandlovou, do které jsem byl platonicky zamilovaný,“ vzpomíná Korč.

Milovník filmů

Ve filmu hledá spojení snu s realitou. „A to se snažím přenést i do skutečného života,“ zamýšlí se Korč, který založením Filmového klubu navázal na jeho předrevoluční tradici. „Ve městě něco podobného chybělo,“ říká Korč s tím, že klub má dvě stovky skalních členů, kteří pravidelně navštěvují pondělní a úterní projekci v kině Vlast. Zápal do filmů Korče přivedl k Asociaci českých filmových klubů, která sdružuje a pomáhá více než 120 filmovým klubům. „Začal jsem s ní spolupracovat před šesti lety. Tři roky jsem byl jejím členem, potom opustil vedení bývalý ředitel Letní filmové školy a nám po jeho odchodu zůstaly obrovské dluhy. Tehdy mě rada zvolila předsedou,“ říká Korč, který v té době prožil nejednu bezesnou noc.
„Asociace dlužila sedm milionů a zdálo se, že brzy skončí,“ vzpomíná Korč na těžké období, ve kterém mu velmi pomáhala místopředsedkyně asociace Radana Korená. „Půl roku jsme se s Petrem nezastavili, řešili jsme žaloby a věřitele. Myslela jsem si, že není naděje na záchranu, ale Petr do toho dal všechno. Je to velký bojovník, který i v úplně vyhrocených situacích dokáže podržet,“ říká Korená. Korče považuje za jednoho z nejpoctivějších lidí, které zná. „Když něčemu věří, tak se za to postaví a bojuje,“ hodnotí Korená. Dnes je asociace bez dluhů a získala si i nové sponzory a partnery.

Všestranný muž

Příjmení Korč zná i většina frýdecko-místeckých kapel, které vystupují na Sweetsen festu. „Hudební festival jsme s přáteli založili před šesti lety. Měl jsem tehdy velký sen, dát prostor místním, začínajícím
kapelám. Snažíme se návštěvníkům ukázat, že všechno není jen o penězích,“ přibližuje Korč akci, na kterou přicházejí každoročně tisíce lidí a na niž je vstup zdarma a kapely z ní nemají ani korunu.
Když Korč nepřipravuje festival nebo nevymýšlí náplň filmového klubu, stará se o Dům Pod Svícnem, který stvořil.
„Chtěl jsem udělat nějaké nekomerční kulturní centrum,“ sděluje Korč. V domě je antikvariát, trafika, kavárna nebo galerie. V té organizuje deset výstav ročně kurátorka Galerie Pod Svícnem Dagmar
Čaplyginová. „Vždycky jsem na Petrovi obdivovala, s jakým nasazením myšlenky dotahuje do konce,“
říká Čaplyginová.
I když má Korč spoustu práce, dokáže si udělat čas i na svou životní partnerku. „Petr je úplně normální chlap. Když má někdy náhodou volno, tak se spolu doma díváme na filmy. A v létě se nejraději umazaný od hlíny a s pivem v ruce přehrabuje na zahradě,“ přibližuje přítelkyně Jitka.

Petr Korč

• Narodil se 12. 1. 1976 ve Frýdku-Místku.
• Od roku 2001 předsedá Společnosti pro podporu a rozvoj kina Vlast. Provozuje Filmový klub Frýdek-Místek.
• Nejoblíbenější filmy: Kmotr (Francis Ford Coppola), Přelet nad kukaččím hnízdem (Miloš Forman), Mrtvý muž (Jim Jarmusch), Spalovač mrtvol (Juraj Herz).¨

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.