Mimořádné zpravodajství z Beskydské Sedmičky: Sláva vítězům

První roční extrémního závodu Beskydská Sedmička vyvrcholil odpoledne vyhlášením vítězů. Členové vítězného týmu Petr Míl a René Treubna, kteří ušli 87 kilometrů za jedenáct a půl hodiny, převzali od hlavního mediálního partnera závodu - Sedmičky Mladé fronty - skleněný putovní pohár.

15.30 Začíná slavnostní vyhlášení výsledků extrémního přechodu sedmi beskydských vrcholů. Vítězné týmy dostávají zlacené poháry a věcné ceny. Organizátoři rozdělili týmy do několika kategorií podle věku a pohlaví. Zvlášť - v kategorii Sport - vedli registrované sportovce. Nejrychlejší mezi ženami byla Kateřina Uhrová, která se celkově umístila na 22. místě. Prvních dvacet jedna závodníků byli muži.
14.30 Náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm se opět plní lidmi. Někteří jsou tam teprve podruhé v životě. Mezi stovkami účastníků závodu jsou lidé, kteří viděli a prošli Beskydy poprvé. Na rozdíl od večera před závodem je dnes fronta na pivo.
9.50 Beskydská Sedmička končí. Posledních asi dvanáct lidí, kteří přespali v lese, dochází do cíle. Všichni účastníci závod přežili, někteří ale totálně vyčerpaní.
Horská služba ošetřila celkem asi deset zraněných a v noci zachránila dva ztracené, zmatené a podchlazené lidi. „Porušili pravidla, neměli funkční telefony, záchranáři je nemohli najít, byla to nebezpečná situace. Dopadlo to ale dobře,“ uvedl Libor Uher. V sobotu v noci zajišťovali organizátoři svoz několika set účastníků z Řeky, Morávky a Zlatníku zpátky do Frenštátu pod Radhoštěm.
08.05 Ředitel závodu Beskydská Sedmička potvrdil, že v terénu jsou poslední čtyři závodníci. „Do hodiny by už neměl být na trase nikdo,“ řekl Libor Uher.
01.25 Závod je u konce. Poslední skupinka došla na Morávku, kde ředitel závodu Libor Uher závod ukončil. „Horská služba momentálně hledá jednoho ze závodníků, který zabloudil a i z tohoto důvodu byl závod ukončen. Je nám to líto. Těch několik lidí, co šli se mnou, by to dokončilo. Chce se nám brečet, málem si před Libora klekáme, aby nás nechal jít dál. Ale je neoblomný. Ušli jsme čtyřiasedmdesát kilometrů,“ prozrazuje unavená Kateřina Piechowicz, která už teď je rozhodnuta příští rok závod znovu absolvovat.
00.20 Poslední vytrvalci jsou stále na trati. Mnozí ze závodníků nespali dvě noci. „Domluvila jsem se se čtyřmi lidmi z Jindřichova Hradce a jedním klukem z Plzně. Vyrazili jsme poměrně rychle. Zdolali jsme Travný a míříme na Morávku. Tam nás má čekat ředitel závodu Libor Uher a chce nás požádat, abychom dále nepokračovali. Já sama mám problémy akorát s kolenem, ale vidím věci, které neexistují. Regulérní bludy. Třeba auto u studánky a nebo nedokážu rozpoznávat barvy značek,“ popisuje situaci Kateřina Piechowicz.
22.30Extrémní závod pokračuje a na trati je i regionální šéfredaktorka Sedmičky Kateřina Piechowicz, která z dvoučlenného týmu zůstala sama. „Přišla jsem na Zlatník. Chtěla jsem jít dál nonstop, ale cítila jsem, jak se mi motá hlava. Chtěla jsem tu na koberci v hospodě na chvíli usnout, ale je hrozná zima. Chvilku počkám a k někomu se přidám. Závod chci dokončit. Zbývá mi asi 30 kilometrů,“ řekla odhodlaně.
20.15 Další týmy postupně docházejí do cíle. Mezi těmi šťastnými je i redaktor týdeníku Sedmička Jan Smekal, který se svým parťákem Davidem Grygarem dorazil do cíle po dvaadvaceti hodinách. „Sáhl jsem si na dno sil. Mám informace, že na trati jsou i nějací zranění a musely pro ně sanitky,“ sděluje unavený redaktor.
18.50 Blíží se soumrak a na pochodu je mnoho lidí. Jeden z týmů Sedmičky se rozdělil. Lenka Benetková se rozhodla ukončit závod na Lysé hoře. „Nejsem trénovaná. Mám dost. V noci bych to nezvládla,“ uznala po 63 kilometrech. Kateřina Piechowicz vyrazila dál. Jan Smekal šlape z Javorového k cíli, za chvíli tam bude.
16.00 Do cíle závodu došlo do dvou hodin odpoledne celkem padesát dva dvojčlenných či trojčlenných týmů. Projít připravenou vítěznou bránou jsou odhodlaní i další závodníci. Sedmačtyřicet týmů už podle organizátorů Beskydské Sedmičky skončilo.
15:40 Redaktor Sedmičky Jan Smekal vyráží se svým kamarádem na Ropici a poslední vrchol Beskydské Sedmičky - Javorový. „Všichni toho mají tak akorát dost. Trpí hlavně kolena z prudkých sestupů,“ hlásí závodník. Odhaduje, že v cíli by měl být kolem šesti večer.
13:00 Podle předběžných výsledků zatím došlo do cíle Beskydské Sedmičky v Řece dvanáct týmů v čele s Petrem Mílem a René Trebunou, kteří trasu ušli asi za jedenáct a půl hodiny. Těsně za nimi doběhla dvojice Jan Kotyg a Marek Navrátil. Ano, skutečně po 87 kilometrech běželi! Naopak třicet dva týmů náročný závod vzdalo.
11:40 Někteří závodníci jsou již v cíli, jiní ještě mají před sebou mnoho kilometrů a velké převýšení. Kateřina Pichowicz a Lenka Benetková z redakce Sedmičky jsou na Smrku. „Je tady krásně. Nálada je dobrá, i když jsme spaly jen půl hodiny. Cítíme se dobře a jdeme bez přestávky rovnou po žluté značce na Lysou,“ hlásí Piechowicz.
10:00 Kolega Jan Smekal odpočívá na Lysé hoře. „Je poznat, že je to opravdový extrém a ne nějaká procházka v Beskydech. Pokud vyjdeme na Travný, tak to dotáhneme až do konce,“ píše v SMS zprávě.
9:00 Ve čtvrtém nejrychlejším týmu dorazil k hotelu Javor v Řece, kde je cíl Beskydské Sedmičky, ředitel závodu Libor Uher. „Odpadnou mi nehty. Mám malé boty,“ postěžoval si. „Krizi jsem měl na Smrku. Netrénoval jsem a poslední noci jsem moc nespal, protože jsem pracoval na organizaci závodu,“ řekl Uher a šel si dát pivo a jídlo.
8:28 Přesně v tomto čase doběhl do cíle Beskydské Sedmičky první tým. Druhý dorazil o minutu později a třetí v 8:31. Vítězný tým vedl horolezec Petr Míl z Bašky. Jeho parťákem byl René Trebuna z Frýdlantu nad Ostravicí. „Zvládli jsme to asi za jedenáct a půl hodiny. A to je lepší čas, než jsme doufali. V přípravě jsme to dělali okolo čtrnácti hodin,“ řekl lídr vítězného týmu Petr Míl. Jejich pořadí se průběžně měnilo. „Byli jsme v jedné fázi pátí, od Čertova Mlýna třetí, od Smrku druzí,“ líčil Míl. Na Lysé hoře a Travném se v čele střídali s druhým týmem Marka Navrátila.
8:17 Už osm set týmů prošlo Čeladnou.
7:00 Nejrychlejší účastníci Beskydské Sedmičky, mezi nimiž jsou horolezci včetně Libora Uhra, se blíží do cíle. „První skupina by měla být na Morávce a do Řeky dorazí kolem osmi ráno,“ informuje Marek Hájek z organizačního týmu.
5:35 Další skupina závodníků přichází do Čeladné. Svítá. „Všichni jdeme mlčky. Na Pustevnách mnozí spí. Na Čertově Mlýně jsme se zapotili. S pomocí tatranky jsme vylezli nahoru. V Čeladné si dáme pauzu. Iontové nápoje už nechceme ani vidět. Je nám z nich zle,“ píše Kateřina Piechowicz.
4:25 Sportovní redaktor Sedmičky Jan Smekal vyráží s další skupinou z Čeladné. „Čekají nás dva nejvyšší vrcholy celého pochodu - Smrk a Lysá hora. Na trati je spousta bláta,“ píše Smekal v textové zprávě z mobilního telefonu.
2:48 Další lidé docházejí na Radhošť. „Nejsme poslední. Je tu zima, fouká silný vítr. Měli jsme trochu zdravotní potíže z iontových nápojů. Všude je bláto. Lidé se pomalu trousí. Dav se roztrhal do skupinek,“ informuje Kateřina Piechowicz.
18. 9. - 1:30 Část závodníků zdolala druhý vrchol Beskydské Sedmičky Radhošť a blíží se k Pustevnám. Asi patnáct set lidí vyrazilo 17. září za sedm minut devět večer z náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm na přechod přes sedm vrcholů Beskyd.
23:00 Kolem jedenácté v noci prošli závodníci prvním vrcholem Beskydské Sedmičky - Velkým Javorníkem. Atmosféra je skvělá. Je jasno, ale chladno. Před vrcholem seděli lidé s „čelovkami“. Další hora v pořadí je Radhošť.
20:53 Odpočítáno! Beskydská Sedmička začala. V čele jede krokem policejní auto, za ním spořádaně pochodují davy. Z náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm sportovce provází skupina Queen a její píseň We are the champions.
20:20 Náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm je plné. Stovky lidí se chystají přejít sedm beskydských vrcholů. Napětí stoupá. Poslední zájemci se ještě registrují v místní sokolovně. Například Libor Nešporek se rozhodl, že chce Beskydskou Sedmičku jít, až dnes. Ani si pořádně nepřečetl pravidla závodu. Organizátoři mu ale vyšli vstříc vyhlásili na náměstí, jestli někdo nemá místo v týmu. „Jedna členka týmu nám odpadla, tak jsem ho vzali k nám,“ říká Martin Veselý z Chomutova. Týmy jsou dvojčlenné a tříčlenné.
„Je to výzva! Neexistuje, abychom nedošli,“ tvrdí dvojce čtyřiadvacetiletých kamarádů Libor Grepl a Martin Landa.
Dvaatřicetiletá Zuzana Klásková přijela na závod až z Prahy. „Těším se. Chci si to hlavně užít,“ říká před závodem.

Pozor na Pindule
Horolezec Libor Uher udílí na náměstí rady závodníkům a upozorňuje na nebezpečná místa. „Na několika místech budete přecházet silnici. Nejhorší je Pindula! Snad každému je jasné, že se musí rozhlédnout, než vstoupí na silnici,“ zdůrazňuje. Závodníky povzbuzuje. „Mnozí z vás nedojdou, ale neberte to jako prohru!“ říká horolezec. Několikrát opakuje, aby při startu všichni dávali pozor a nikoho neušlapali.
Na pódium na náměstí přichází zástupce Horské služby Beskydy, která bude závodníky hlídat a pomáhat jim v případě zdravotních i jiných problémů. Přináší také informace o počasí. „Nedá se vyloučit bouřka,“ říká. Na startu je kolem patnácti set lidí. Sedmičce to potvrdil Tomáš Janeček z organizačního týmu.
Kdo nejrychleji přejde sedm beskydských vrcholů? Zkušený horolezec Libor Uher odhaduje, že trasu ujde za čtrnáct hodin. Sportovní redaktor Sedmičky Jan Smekal, který se pochodu také účastní, chce dorazit do cíle za dvacet až dvaadvacet hodin. „Chceme to zvládnout asi za čtyřiadvacet hodin. Rozhodně nebudeme spát ani nějak dlouho někde odpočívat,“ říká také Rostislav Kolčárek z Frýdku-Místku. Přihlásil se dvěma kamarády, s nimiž roky jezdí na horských kolech. Časový limit pro přechod je čtyřicet dva hodin.
Nápad uspořádat tento extrémní pochod pochází právě od Uhra, kterého podpořil týdeník Mladé fronty Sedmička. Časopis je také hlavním mediálním partnerem akce.

Sedm vrcholů jako osmitisícovka
Co je to Beskydská Sedmička? „Osmdesát sedm kilometrů dlouhý extrémní přechod Beskyd je závod pro sportovce i širokou veřejnost,“ říká Libor Uher, který je uznávanou osobností města Frýdku-Místku a má na svém kontě několik osmitisícovek. Sedm hlavních vrcholů Beskyd dává v součtu výšek jednu osmitisícovku. „Převýšení 5350 metrů nastoupaných v 87 kilometrů dlouhém závodu je naprosto stejné jako výstup na druhou nejvyšší horu světa K2,“ vypočítal Uher.
Trasa vede z Frenštátu pod Radhoštěm na horu Radhošť, pak přes Čertův Mlýn, Smrk na Lysou horu, pokračuje přes Travný na Ropici. Poslední vrchol je Velký Javorový. „Cílem akce je poznání vlastních mezních hranic a schopností. Chci dopřát lidem, kteří mají zájem, aby si vyzkoušeli na vlastní kůži, jak těžký a nesnadný bývá výstup na osmitisícovku,“ dodává Uher.
Ani on nečekal, jak velký zájem pochod vzbudí. „Nečekali jsme, že se přihlásí tolik lidí. Už proto, že nabízíme hlavně bolest, dřinu, špínu a slzy,“ říká horolezec.

Ze startu málem sešlo
Původně bylo přihlášených přes dva tisíce. Někteří se ale později odhlásili. Nakonec zůstalo kolem patnácti set nadšenců. Úplně všichni se ale na startu neobjevili. Závodníci jsou rozděleni do několika kategorií. V kategorii Sport je asi tři sta sportovců, kteří se věnují vrcholovému či aktivnímu sportu. Další kategorie jsou rozlišeny podle věku. Děti startovat nemohou.
Uher do poslední chvíle řešil různé organizační problémy. „Jeden člověk z Nového Jičína dnes ráno tvrdil, že vůbec nemůžeme přiblížit k silnici první třídy. Vypadalo to, že neodstartujeme. Pomoci jsem se dovolal až na krajském úřadě,“ líčí asi hodinu před startem.
„Já, Libor Uher, obyčejný automechanik a horolezec z Frýdku-Místku, co nikdy nepořádal takovou masovku, vás všechny strašně prosím - netlačte se na startu, ať nevznikne nějaká šlapanice,“ psal horolezec předem přihlášeným účastníkům. Asi i proto závodníci vyšli z města klidně a spořádaně.
Organizátoři počítají s tím, že mnozí startující pochod nevydrží. Pro všechny jsou na trase připravena místa k odpočinku, občerstvení, spánku, ale také k ukončení závodu. Ti, kteří se rozhodnou skončit, mohou požádat o odvoz z hor do „civilizace“.
Od startu až po cíl je na trase několik kontrolních stanovišť. Kapitáni týmů dostanou do kontrolní karty záznam, organizátoři tak poznají, které týmy a v jakém počtu prošly kontrolními body. Všechny informace o pravidlech závodu dostali účastníci při akreditaci.
Slavností vyhlášení vítězů bude v neděli ve tři hodiny odpoledne opět na náměstí ve Franštátě pod Radhoštěm.
Sedmička přeje všem účastníkům šťastnou cestu, odvahu a výdrž! A zvláště drží palce členům redakce. Kromě sportovního redaktora Jana Smekala odpochodovala do hor také například regionální šéfredaktorka Kateřina Piechowicz. Ze závodu vám budeme přinášet celý víkend aktuální zpravodajství na www.sedmicka.cz