Ministerstvo a magistrát hledají peníze pro Pražský okruh | E15.cz

Ministerstvo a magistrát hledají peníze pro Pražský okruh

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Škrty v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) výrazně zasáhnou stavební projekty důležité pro hlavní město. Shodli se na tom ministr dopravy Pavel Dobeš s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou. Ministerstvo dopravy se proto pokusí sehnat další finanční prostředky.

Ohrožená je například dostavba severozápadní části Pražského okruhu, nad jejímž alternativním způsobem financování se Dobeš se Svobodou radili. V úvahu podle Dobeše přichází například i možnost tuto stavbu financovat prostřednictvím soukromého kapitálu, takzvaných PPP projektů. „Praha by zásadně musela redukovat rozvojové programy infrastruktury a dosavadní investice by skončily ve vzduchoprázdnu,“ reagoval na aktuální situaci Svoboda. Rozpočtový rámec pro příští rok počítá se 37 miliardami pro SFDI, což je o deset miliard méně, než kolik fondu slibovaly střednědobé rozpočtové výhledy.

„Praha má historicky specifické postavení, financuje aktivity nadregionálního a často i celostátního významu, například buduje infrastrukturu využívanou celou republikou a nikdo, ani český stát, mu nepřispívá,“ řekl Svoboda. Kromě omezení výstavby části městského okruhu se magistrát obává i ohrožení prací na komunikacích nahrazujících městský okruh. Jde například o Vysočanskou radiálu, mimoúrovňovou křižovatku Liberecká nebo o zkapacitnění Štěrboholské radiály.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video