Ministerstvo obrany přebuduje komunikační síť, se zakázkou poradí firmy | E15.cz

Ministerstvo obrany přebuduje komunikační síť, se zakázkou poradí firmy

Monitorovací středisko Ministerstva obrany ČR
Monitorovací středisko Ministerstva obrany ČR
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo obrany hledá firmu, která armádě přebuduje komunikační síť. Cílem je vytvořit novou datovou i hlasovou síť. Zakázka by měla v původně zamýšlené podobě hodnotu přes půl miliardy korun. Ministerstvo ale chce její parametry nejdříve konzultovat s telekomunikačními firmami během Průmyslových dnů. Výsledná cena by nakonec mohla být poloviční.

Na Průmyslové dny, kde mají firmy možnost prezentovat své nabídky a možnosti, se podle Zbyňka Hubálka z Agentury komunikačních a informačních systémů nahlásilo 27 firem. Představit se jich chce 13.

Důvodem akce je podle Hubálka snaha ministerstva, aby se rezort „neuzavíral do sebe a aby dopředu avizoval zvažované zakázky“. Ministerstvo doufá, že se mu podobným způsobem podaří lépe sjednotit technické požadavky armády s možnostmi trhu.

„Úplně nevíme, co chceme, proto se chceme s vámi poradit a komunikujeme s vámi s předstihem,“ poznamenal na dnešním zahájení akce náměstek ministra obrany Jiří Borovec.

Cílem je také vyšší odolnost proti kybernetickým hrozbám

Armáda plánuje vytvořit novou datovou i hlasovou síť, ta současná je již značně zastaralá. Některé její části pochází již z počátku 90. let a už se na ně nevyrábí náhradní díly. Armáda počítá, že sjednocení dosavadních technologií mimo jiné přispěje ke zvýšení odolnosti proti kybernetickým hrozbám.

Podle Hubálka by zakázka měla mít v původně zamýšlené podobě hodnotu 500 až 600 milionů korun. Předpokládá ale, že by se výsledná cena mohla dostat až na polovinu, pokud by se podařilo vhodně nastavit parametry. Novou datovou síť by armáda mohla získat do konce roku 2016, zakázku nejspíše vypíše na jaře toho příštího.

Nejcennějším majetkem firem jsou digitální informace, říká Jeffrey Ritter

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video