Mistr Jan je muzejní superstar | E15.cz

Mistr Jan je muzejní superstar

Táborské muzeum otevřelo v listopadu novou husitskou expozici. Nechybí komiksy ani vozová hradba.

Jak se stalo, že Jan Žižka přišel o oko? Jaké je bitevní skóre husitů? Proč se Žižka jmenuje Žižka? Desítky otázek, na které odpovídá nová expozice Husitského muzea. Otevřeli ji v listopadu. „Výstava představuje dobu husitskou a pokračuje až do období dvacátého století, k událostem, které se k husitství vztahují,“ popisuje průvodkyně Marta Kratochvílová. Deset místností je postavených podle moderních „muzejních“ trendů. Procházka začíná čtvrthodinovým filmem o tom, kde se husitství vzalo. Kreslené animace se střídají se záběry hraného filmu. Kousek dál visí na stěně kukátko. Když k němu člověk přiloží oko, může si přečíst husitský vtip. „Mistr Jan superstar“ křičí titulek nad archem s komiksovým příběhem na vedlejší stěně. Lákají tajné schránky, po kterých musejí návštěvníci pátrat, zaujme malý archeologický výzkum k vyzkoušení na vlastní kůži.
„Polovina exponátů je nových, lidé je na předchozí výstavě neviděli,“ říká Kratochvílová a prochází místností s vozovou hradbou. Její slova přerušují rány z bitevní vřavy, zrovna je ve zbrojnici. Vedle figurín v životní velikosti obléhají dva tisíce cínových vojáčků hrad ve vitríně.
Pro děti i dospělé připravili tvůrci kreslené kvízy a komiksy od táborského výtvarníka Jana Smolíka a jeho ženy Kláry. Ti jsou také autoři dětských knížek. „Oko mu vypíchl kamarád při hře na vojáky, to je správně. Problém je v tom, že o Žižkovi začali psát, až když byl slavný. Do té doby o něm moc nevíme,“ luští průvodkyně kvízové otázky s titulkem Žižka legendami opředený. Její slova potvrzuje část lebky o kousek dál. Mohla patřit slavnému vojevůdci. Jak by vypadal jeho portrét, ukazuje náčrtek.
„Ještě chystáme hvězdné nebe,“ zvedá hlavu Kratochvílová ke stropu nedávno vzniklé kališnické kaple, jedné z posledních místností. Nechybí v ní kůr ani obří stará kniha chorálových textů. Vše dokresluje dobová hudba v čele s písní Ktož sú boží bojovníci.
Muzeum má otevřeno od středy do soboty od devíti do pěti hodin, v neděli od jedné do pěti. Vstupné je šedesát korun.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!