MMR se nelíbí návrh zákona majitelů domů o sociálním bydlení | e15.cz

MMR se nelíbí návrh zákona majitelů domů o sociálním bydlení

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) považuje návrh zákona o sociálním bydlení, který ve čtvrtek představilo Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD), za nesystémový a jeho prezentaci za populistickou.

Návrh sdružení obsahuje novou koncepci zajištění sociálního bydlení státem. Spočívá v zavedení adresných příspěvků na bydlení ve formě sociálních dávek. Nové dávky mají přechodně pomoci osobám v nezaviněné nouzi překlenout dočasně finanční obtíže. Dávka má pokrývat náklady na nájemné do výše skutečně placeného nájmu, nejvýše ale do úrovně průměrného místně obvyklého tržního nájemného v příslušné obci. „Samozřejmě je potřeba, aby stát zajišťoval záchrannou sociální síť pro občany v nouzi. Nutností je ovšem zajistit také dostatečný počet bytů s takovou výší nájemného, jakou budou tito občané schopni zaplatit,“ uvedla vrchní ředitelka sekce bytové politiky MMR Milena Brožová.

Ministerstvu vadí, že v nové dávce je řešeno pouze nájemné a že nejsou zohledněny ostatní náklady na bydlení. MMR podporuje bydlení občanů s nízkými příjmy formou dotací na výstavbu sociálních nájemních bytů. Účelové dotace mají motivovat k výstavbě bytových jednotek pro sociálně slabé domácnosti. V současné době ministerstvo pracuje na změnách kritérií těchto dotačních titulů s cílem dalšího rozšíření dostupnosti pro investory.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video