Mnichovský veletrh chce nabídnout stabilitu v době krize | e15.cz

Mnichovský veletrh chce nabídnout stabilitu v době krize

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už za pár dní se otevřou brány největší přehlídky podnikatelských nemovitostí v Evropě, mezinárodního veletrhu EXPO REAL 2009, který se uskuteční od 5. do 7. října na výstavišti v Mnichově. Jeho hlavním mottem je letos hledání cesty z krize. Veletrh se chce stát ostrůvkem stability v době rozbouřeného realitního trhu.

Ačkoli krize se začala na realitním trhu projevovat už ve druhé polovině loňského roku, navštívilo loňský ročník veletrhu o něco více odborníků než v roce 2007, konkrétně 24 878. Také zástupců vystavujících firem bylo více. Letos sice organizátoři akce neočekávají rekordní čísla, nicméně případného nezájmu návštěvníků se rozhodně nebojí. „Loňská čísla potvrdila, že tento obor právě v nejisté době finanční krize potřebuje zrovna takovou platformu a fórum, kde se analyzuje současný stav a hledají perspektivní cesty. Toto se projevilo i na největším evropském veletrhu podnikatelských nemovitostí,“ říká Eugen Egetenmeir, člen vedení pořadatele veletrhu Messe München. Podle jeho slov by měl být letošní ročník veletrhu EXPO REAL pokračováním pozitivních efektů posledních let.

#####Důraz na zelené stavby

Stále znovu zní názor, že uživatelé nemovitostí nechtějí vyšší hodnotu nemovitostí platit formou vyššího nájemného, tudíž se vyšší náklady, pohybující se okolo 11 procent, nevyplatí. Avšak v souvislosti s hospodářskou krizí rostou dále i ceny energie a stupňují se i provozní náklady, a tak nemovitost s výrazně nižší spotřebou energie bude pro uživatele atraktivní. Bydlet ekologicky bude i znamenat určitou image. „Green Buildings“ nabízí svým uživatelům větší komfort a pohodlí, a od toho se dále vyvíjí i růst pracovní produktivity. A co je důležitějšího než spokojenost a dobý pocit. Právě problematice výstavby takzvaných zelených budov se bude věnovat přednáška „Omezí uživatelé udržitelnost? Výhled na podnikání a bydlení“, která se uskuteční rovněž 6. října.

#####Nejsilnější sestava českých měst

Do Mnichova míří v nejsilnější možné sestavě také česká města. Stejně jako na jarním veletrhu MIPIM se vedle Prahy a Ostravy představí také Brno, které se veletrhu EXPO REAL zúčastnilo naposledy v roce 2003. Kromě tří největších českých měst se na EXPO REAL chystají také Jihomoravský, Moravskoslezský a Jihočeský kraj. Severočeský kraj bude zastoupen městy Ústí nad Labem, Most a Děčín. Pro české vystavovatele, jimž vloni patřilo sedmé místo ve statistice zúčastněných, zůstává EXPO REAL nadále i díky blízkosti z České republiky a provenienci potenciálních obchodních partnerů efektivním nástrojem prezentace. Pro hlavní město, které zde bude mít stánek již posedmé, bývá EXPO REAL především příležitostí k podpoře jeho renomé na konkurenčním trhu evropských metropolí.

Mottem pražské prezentace je „Praha – město pro život, příležitost pro podnikání“. Vzhledem k tomu, že právě vrcholí první fáze přípravy nového územního plánu, představí Praha jeho koncept, jenž bude na podzim připraven také k veřejnému projednání. Nový územní plán je v souladu se zásadami dlouhodobě udržitelného rozvoje, stejně jako je tomu v dalších moderních evropských městech. Klade důraz mimo jiné na kolejovou dopravu, regulaci rozrůstání města do volné krajiny, přestavbu a oživení zanedbaných území, ochranu stávající zeleně i vytvoření zeleného pásu lesů, luk a parků na okrajích Prahy.

Stanovuje také nová pravidla pro umísťování a výstavbu výškových budov i novou metodiku prostorové regulace a v rámci každé budoucí výstavby předepisuje plochy zeleně. Všechny hlavní body konceptu nového územního plánu představí Praha zájemcům při setkání „Meeting Prague“, které se na pražském stánku koná v úterý 6. října od 14 hodin. Představí se zde projekty obchodních center – vedle Centra Chodov a vloni otevřených Arkád Pankrác také plánované rozšíření Centra Černý Most či rezidenční projekty – mimo jiné projekt Metropole v Praze 5-Zličíně a projekt Rezidence Prague Towers v Praze 5-Stodůlkách.

#####Brno se vrací do Mnichova

Ačkoli Brno pravidelně jezdí na veletrh MIPIM, prezentace na EXPO REAL je pro něj po delší pauze premiérou od jeho poslední účasti v roce 2003. Společnou expozici s partnery v hale A1 podpoří oficiální prezentace města pro potenciální investory, která se uskuteční v úterý 6. října v 11 hodin, a naváže na ni ochutnávka moravských vín. Prosperita moravské metropole je založena zejména na znalostní ekonomice. Proto Brno staví svůj rozvoj na vzdělané a kvalifikované pracovní síle, která umožňuje ve městě umístit a rozvíjet investice s vyšší přidanou hodnotou, nebo na centrech sdílených strategických služeb. Na veletrhu Brno ve společné expozici s Jihomoravským krajem představí vědecko-výzkumné projekty Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) a Středoevropského technologického institutu (CEITEC).

Město má rovněž silnou tradici ve strojírenství a elektrotechnice a profiluje se v oblasti high-tech technologií, což opět souvisí s potřebou kvalifikované pracovní síly. Výhodou je i vynikající dopravní dostupnost. Tomu odpovídají projekty prezentující Brno jako perspektivní středoevropskou lokalitu s nabídkou investičních příležitostí v sektoru průmyslu a služeb: projekt Europoint Brno/ Jižní centrum (přestavba železničního uzlu a výstavba nového rozvojového území), Brněnská průmyslová zóna – Černovická terasa, Český technologický park Brno a Kasárna Slatina.

#####Ostrava prezentuje svůj rozvojový potenciál

Ve své expozici na veletrhu EXPO REAL se třetí největší město České republiky opět chce představit jako dynamicky se rozvíjející metropole s velkým potenciálem pro různorodé investiční záměry. Na veletrhu bude představena strategická rozvojová lokalita Ostrava-Hrabová, strategická průmyslová zóna Ostrava-Mošnov, své zástupce zde bude mít také Vědecko-technologický park. Rovněž zde budou představeny významné projekty, které do budoucna výrazně změní tvář města, jako bývalý brownfield Nová Karolina či dolní oblast Vítkovic s projektem Nové Vítkovice. Velkým investičním záměrem je rozvojové území Ostrava-Hrušov, které předpokládá financování formou PPP v rámci projektu ACT4PPP spolu se společností RPG.

Mezi další prezentované strategické projekty patří revitalizace přednádražního prostoru Ostrava-Svinov s cílem vytvořit dopravní terminál nadregionálního významu nebo nový městský fotbalový stadion pro zhruba 30 tisíc diváků, který bude splňovat podmínky UEFA. Kromě výše uvedených strategických projektů nabídne Ostrava také pozemky k prodeji. Protože město klade důraz na podporu vědy, výzkumu a vývoje, je důležitá i podpora projektu, který umožní vytvořit národní centrum špičkového výzkumu v oblasti informačních technologií s názvem IT4Innovations.

V Ostravě tak vznikne superpočítačové centrum. Superpočítač bude patřit mezi 100 nejvýkonnějších na světě a otevře příležitost ke spolupráci s řadou firem. Zajímavou informací pro investory může být i kandidatura Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Oficiální prezentaci města pro obchodní partnery a potenciální investory, která se uskuteční 6. října v 16 hodin v ostravském stánku v hale C1, zpestří barmanská show, slavící úspěch i při posledním ročníku veletrhu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video