Mořeplavec Ondráček absolvoval svoji nejnáročnější plavbu

Petr Ondráček na své jachtě

Petr Ondráček na své jachtě Zdroj: sailboat-singa.cz

O překonání světového rekordu 312 dní v sólové nonstop plavbě kolem světa se pokusil na vlastnoručně vyrobené plachetnici Singa český jachtař Petr Ondráček. V srpnu 2011 vyplul z anglického přístavu Falmouth, ale šance na překonání rekordu se rozplynula kvůli technickým problémům a také silné bouři u Tasmánie, kde přišel o nejdůležitější plachty. Český jachtař tak plavbu ukončil po 250 dnech 29. května na Novém Zélandu.

Největší problémy pro Ondráčka nastaly, když plachetnice přišla v bouři o svoji hlavní a padákovou plachtu a loď se také několikrát převrátila. Úpony kotvících lanek stěžně, takzvané vanty, se začaly uvolňovat a Singa tak musela často zastavovat. Kvůli ztrátě času přišel osamělý jachtař o možnost za vhodného počasí obeplout Mys Horn. Po mnoha peripetiích se mu podařilo doplout do Aucklandu na Novém Zélandu, kde svoji plavbu ukončil.

„Byla to moje nejnáročnější plavba, žádný Čech ji předtím nepodnikl,“ řekl dvaašedesátiletý Ondráček. „Za léta strávená na vodě jsem se naučil vyhrávat i prohrávat. I když jsem vlastně prohrál, získal jsem spoustu dalších zkušeností,“ dodal Ondráček.

Kromě nepříznivého počasí trápily Ondráčka také vleklé zdravotní problémy. Podle ošetřujícího lékaře Martina Weise trpí jachtař závažným kardiovaskulárním onemocněním, pro které je trvale léčen. „Bylo nutné, abych s sebou měl kompletně vybavenou lékárnu. Pravidelně jsem si kontroloval srážlivost krve,“ uvedl Ondráček, jehož zdravotní problémy ještě zhoršil vážný úraz prstu, který se mu stal krátce po vyplutí z anglického přístavu.

Na deprese nebyl čas

Plavba osamělého mořeplavce je vždy náročná. Těmto lidem se říká „single-handed sailor“, což znamená, že jednou rukou drží kormidlo a na všechno ostatní mají jen jednu ruku. Ondráček podle svých slov samotou netrpěl, neboť ho plavba neustále zaměstnávala. „Neměl jsem tak čas na žádné deprese,“ dodal.

O svých budoucích plánech má Ondráček jasno. „Dal jsem slib manželce a v současné době se Singu snažím prodat. Mám ale v plánu napsat dvě knihy a v hlavě mám i scénář na film z jachtařského prostředí,“ sdělil Ondráček, který na jachting nezanevřel, ale jeho další plavby budou spíše kratšího a rekreačního charakteru.