My v Našem městečku

Premiéra vyvolá v divácích vzpomínky na vlastní pocity.

Jako první novinku sezony uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav Naše městečko Thorntona Wildera. Publikum zavede do USA na začátku 20. století. Přesto nejde o výlet do cizího světa, naopak leckdo se v některé z deseti postav aspoň na chvíli zhlédne. Vypráví totiž o všedních, ale i zásadních událostech lidského života.
Režisér Petr Mikeska posiluje dojem přednášky či experimentu, podporuje rozbíjení iluze a zdůrazňuje humor, který tvůrcům dovolí ustát Wilderovo balancování na hraně sentimentu a banálnosti.

Dobré vedení herců

Na scéně pracuje jen s dřevěnou variabilní konstrukcí, dvěma stoly, židlemi či štaflemi. Přesto vytvoří křehkou atmosféru prvního vyznání lásky či rozloučení na hřbitově. Často se přitom opírá o jednoduchý, ale funkční a smysluplný nápad. Třeba když mrtvé zastoupí klobouky či dotvoří černými deštníky pohřební průvod.
Jako člen boleslavského souboru dokáže Mikeska herce vést přesně a cíleně. Dagmar Teichmannová a Ivo Theimer v hlavních rolích působí přirozeněji než obvykle. Komunikace s diváky jde Petru Halíčkovi.
O Našem městečku nebude mluvit celá Boleslav. Publikum z něj však navzdory pár hluchým místům odejde zamyšlené a povzbuzené, že život stojí za to se vším všudy. Kéž by další tituly letošní „sezony o malých velkých lidech“ promluvily s podobným citem, čistotou prostředků i srozumitelností.