Na dobíjecích kuponech připravili stát o 170 milionů

Kriminalisté z brněnské expozitury Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality odhalili pachatele, kteří čachrovali s daní z přidané hodnoty.

O sto sedmdesát milionů korun je chudší stání pokladna, do které neodvedla daň z přidané hodnoty skupina pachatelů, která v uplynulých dnech skončila v rukou policie. Jsou mezi nimi čtyři podnikatelé z jihu Moravy a dva živnostníci ze sousedního Slovenska.

„Všech šest podnikatelů se domluvilo na odběru dobíjecích kuponů do telefonů za ceny bez daně z přidané hodnoty. Kupony pak údajně vozili z Česka na Slovensko, kam je dodání zboží osvobozeno od DPH. Zboží však ve skutečnosti prodávaly jménem nastrčených společností odběratelům v České republice,“ řekl mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Při prodeji v Česku však DPH do ceny zahrnuli, ale nastrčené prodávající společnosti daňová přiznání nepodávaly a daň z prodeje neplatily. „V letech 2007 až 2010 takto uskutečnili několik stovek odběrů, přičemž jejich objem přesáhl zhruba 900 milionů korun bez DPH, a škoda, která vznikla České republice na neodvedené ani, činí více jak 170 milionů korun,“ vypočítal Skřepek.

Pět podnikatelů stíhají kriminalisté na svobodě, jeden sedí ve vazbě. Jestliže soud uzná jejich vinu na daňovém podvodu, mohou strávit za mřížemi až deset let.