Na Frýdek-Místek zaútočila velká voda | e15.cz

Na Frýdek-Místek zaútočila velká voda

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po třinácti letech zasáhly Frýdek- Místek a okolí záplavy.

Český hydrometeorologický ústav vydal v sedm hodin ráno další varování, které se týká vodních toků v Moravskoslezském kraji. Nejvážnější třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, vyhlásil na řece Odře ve Svinově a Bohumíně a na řece Olši v Českém Těšíně a Bohumíně. Stav povodňové pohotovosti v současnosti platí na řece Ostravici ve Sviadnově a Ostravě a na řece Lubině v Petřvaldu. První stupeň povodňové aktivity, tedy povodňová bdělost, platí na řece Ostravici na Starých Hamrech a na řece Olši v Jablunkově.

Pondělí

Ostravice se rozbouřila, trhala břehy, zaplavovala cyklostezky a další místa podél svého koryta. Zástupy lidí se v pondělí krátce před uzávěrkou Sedmičky vydávaly k řece s fotoaparáty a kamerami. Zatímco tito lidé brali velkou vodu na frýdecko-místecku jako atrakci, jiní se báli. „To nevypadá vůbec dobře. Připomíná mi to děsivý rok 1997, ale tohle je nejspíš ještě větší síla. Začínám se strachovat o naši firmu,“ říkal nad rozbouřeným tokem ve Vratimově Petr Hadaščok. Jeho společnost Hadr&Kyblík sídlí jen nedaleko Ostravice.

Mnoho lidí probudil v pondělí 17. května městský rozhlas, hlasící, že se řeka Ostravice vylila z břehů. Primátorka Eva Richtrová požádala krajský úřad o povolení vyhlásit stav nebezpečí. Řeka je v celém toku vylitá z břehů. Mosty a lávky pro pěší jsou uzavřené, protože hrozí, že je velká voda zalije. Nejvážnější je situace U Žida, kde voda zalila přístupovou cestu na lávku. V úseku mezi Frýdkem-Místkem a Lískovcem jsou dokonce zalité koleje, takže České dráhy přepravují cestující na této trase autobusy.
Doprava v centru města je zatím běz větších komplikací. Voda zaplavuje cesty v okrajových částech města.
Kolem řeky se prochází stovky zvědavých. Většina z nich i s foťáky nebo alespoň mobily. Všichni si tento nepříjemný pohled fotí, protože něco takového viděli naposledy v létě roku 1997, kdy město postihly poslední velké povodně. Sedmička situaci stále sleduje a čtenáře bude o případných změnách informovat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video