Na klinice bude pacienty léčit i umění | E15.cz

Na klinice bude pacienty léčit i umění

Na Klinice Dr. Pírka si teď každý může vybrat plastiku. Buď na chirurgii, nebo ve zdejším parku.

V pondělí se Klinika Dr. Pírka poprvé lidem oficiálně představila i jako galerie pod širým nebem. Ve zrekonstruovaném parku si každý návštěvník může kdykoliv prohlédnout sedmnáct pískovcových soch od tvůrců z několika evropských zemí a Izraele. Díla současně reprezentují i několik různých sochařských škol.
Všechny skulptury vznikly na posledních dvou sochařských sympoziích, které ve Vejprtech již sedmnáct let pořádá galerista Petr Hladký. Umělci tam vždy v červenci přijíždějí na deset dnů tvořit díla, která pak věnují nemocnicím v České republice a Německu. Taková je idea mezinárodního projektu Kámen a lidé.
„Prvních sedm soch jsme pro naši nemocnici získali již loni. Když Petr Hladký viděl park, který jsme v té době rekonstruovali, byl nadšedný. Říkal, že by tu rozhodně mělo být umístěno aspoň patnáct soch. Výjimečně pro nás tedy sochaři pracovali i letos a vytvořili dokonce deset nádherných výtvarných děl,“ říká ředitel kliniky Stanislav Najman. Také on má radost, že teď mohou v nemocničním parku přijít lidé na jiné myšlenky. Z tohoto důvodu zmizela i brána. Areál je volně přístupný všem. „Až dokončíme veškeré úpravy, nebude to mít chybu,“ soudí Najman. Jednu plastiku klinika zapůjčila se svolením organizátorů i před vchod Domu kultury. Je pozvánkou k prohlídce výjimečného výstavního areálu. „Už vím, kam po prázdninách zavedu děti z naší školy. Vezmeme si skicáky. Je tu na co se dívat i malovat,“ plánovala jedna z prvních návštěvnic areálu Mirka Koubková ze Základní uměcké školy Pastelka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.