Na Netflix i v zahraničí. Europoslanci schválili nové nařízení | E15.cz

Na Netflix i v zahraničí. Europoslanci schválili nové nařízení

ČTK
paj

Evropský parlament schválil nařízení, které občanům EU umožní přístup k jejich předplaceným on-line službám i během krátkodobých pobytů v jiné členské zemi evropské osmadvacítky. V současnosti se uživatelé ke svým předplaceným službám mohou dostat jen v zemi, pro kterou si předplatné koupili. V debatě před hlasováním poslanci dnešní nařízení označili za další krok k jednotnému evropskému digitálnímu trhu. Nařízení by mělo platit nejpozději od léta příštího roku.

Občané EU se v cizině budou moci podívat na oblíbený film, seriál nebo na sportovní utkání bez problémů i v jiné členské zemi EU, než ve které si on-line službu předplatili.

Evropský komisař pro digitální trh Andrus Ansip označil takzvanou přeshraniční přenosnost on-line obsahu za další krok k jednotnému digitálnímu trhu. Schválené opatření je podle něj dalším krokem k tomu, aby se lidé cítili jako doma v celé Evropě.

Poslanci v debatě ocenili především praktický přínos opatření pro běžné občany EU. Několik dní v jiné členské zemi jich totiž každý rok stráví asi 20 procent. Na občany EU žijící dlouhodobě v jiné členské zemi se nařízení vztahovat nebude.

Ignorace sociálních sítí firmu zahubí, říká Jan Řežáb

Nařízení se dotkne pouze placených služeb, jako jsou například Netflix, HBO Go, Amazon Prime, Spotify či Deezer.

Bezplatně šířené služby budou v zahraničí stále nedostupné, nařízení jim sice poskytování obsahu v jiných unijních zemí umožní, ale pouze pod podmínkou, že ověří zemi trvalého pobytu uživatele, k čemuž jim budou většinou chybět data.

Autor: ČTK, paj
 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!