Na Podhůře vyroste lezecká stěna | e15.cz

Na Podhůře vyroste lezecká stěna

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chrudimská radnice vylepší rekreační lesy na Podhůře. Připravují se další úpravy. Letos přibude nová lezecká stěna.

Rekreační lesy na Podhůře mezi Chrudimí, Slatiňany a Rabštejnskou Lhotou se staly fenoménem, o kterém se v regionu mluví. Tisíce lidí tam chodí na výlety a za aktivním odpočinkem. Chrudimská radnice se rekreačním areálem chlubí jako nejzdařilejší investicí posledních let.
Úředníci a radní z Chrudimi připravují na Podhůře další vylepšení. Návštěvníci se ještě letos dočkají nové lezecké stěny.
„Necháme ji postavit z trosek první rozhledny Bára, kterou předloni rozmetala větrná smršť. Nepůjde o velkou investici. Spíš je to takový malý dárek pro letošní sezóonu na Podhůře,“ řekl chrudimský místostarosta Petr Řezníček.
Na radnici se dále pracuje na podkladech pro nové parkoviště a pro rekultivaci bývalého lomu. „Připravujeme stavbu nového parkoviště u někdejší restaurace Monaco a rekultivaci skládky ve zrušeném lomu. S pomocí dotace od ministerstva životního prostředí by se mělo podařit tuto jizvu v krajině v okolí města co nejlépe zahladit. To jsou už ale věci, o kterých bude rozhodovat nové zastupitelstvo,“ řekl Řezníček.

V plánu je i vybudování nové cyklostezky

Ve hře je i plán na vybudování nové cyklostezky z Chrudimi na Podhůru, rekreačního rybníku a golfového hřiště. „S Podhůrou počítáme jako s rekreačním prostorem pro obyvatele Chrudimi i pro lidi z okolí. Připravované investice vybíráme tak, aby byly co nejmenším zásahem do krajiny. To by měl splňovat například rekreační rybník nebo golfové hřiště,“ uvedl Petr Kopecký z odboru územního plánu chrudimské radnice.
Rekreační lesy Podhůra zabírají plochu 360 hektarů. Město Chrudim se rozhodlo, že je přestane hospodářsky využívat a že oželí zhruba dva miliony korun ročně, které by utržilo za vytěžené dřevo. Je tu čtrnáct kilometrů lesních cest pro pěší, cyklisty a jezdce na koních, naučná stezka a vyhledávané lanové centrum. V zimě tu chrudimská radnice udržovala několik kilometrů tras pro lyžaře na běžkách. Les slouží i jako učební pomůcka a netradiční vyučovací prostor pro žáky škol z okolí.
Součástí Podhůry je i rozhledna Bára postavená z modřínového dřeva podle projektu renomovaného architekta Martina Rajniše. Její první verzi před dvěma lety rozmetala větrná smršť.
S projektem současné Báry se Rajniš letos účastní prestižního architektonického Bienále v Benátkách.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video