Na výstavě dětského designu v New Yorku jsou čeští výtvarníci | E15.cz

Na výstavě dětského designu v New Yorku jsou čeští výtvarníci

Práce Ladislava Sutnara
Práce Ladislava Sutnara
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Několik českých výtvarníků je zastoupeno na výstavě v newyorském Muzeu moderního umění věnované designu pro děti ve 20. století, která začala v neděli. Výstava Století dítěte: rosteme s designem, 1900-2000 zahrnuje mezi jinými exponáty od Ladislava Sutnara, Minky Podhajské nebo Josefa Lady.

Podle kurátorů „výstava spojuje oblasti dosud málo zastoupené v dějinách designu, které jsou navíc posuzovány odděleně, jako je školní architektura, oblečení pro děti, hřiště, hračky a hry, dětské nemocnice, školky, nábytek a knihy“.

„Dřevěné stavební kostky Ladislava Sutnara jsou titulním obrázkem projektu a Sutnar je rovněž nejpočetněji zastoupeným autorem,“ uvedla ředitelka newyorského Českého centra Pavla Niklová.

Příchod modernismu začátkem 20. století, který přinesl velké změny v přístupu k dětem, zastupuje tvorba Minky Podhajské a Jaroslava Horejce. Meziválečné období odrážejí díla Václava Špály a Josefa Lady, zatímco v sekci věnované rolí dítěte v propagandě politických režimů jsou uváděny filmy Hermíny Týrlové Vzpoura hraček a Zuzany Justmanové Hlasy dětí. V sekci zaměřené na obnovu po druhé světové válce a příliv produktů určených dětem jsou vystaveny hračky Libuše Niklové a promítá se Kybernetická babička Jiřího Trnky.

Výstava nabízí přes 500 exponátů. Přes polovinu tvoří zápůjčky z USA i ze zahraničí, včetně Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Výstava v prestižním muzeu potrvá do 5. listopadu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.