Na září existují dvě varianty vývoje počasí v Česku. Kvůli hurikánu Katia | E15.cz

Na září existují dvě varianty vývoje počasí v Česku. Kvůli hurikánu Katia

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předpověď počasí slibující slunečné a teplé září s teplotami nad 20 stupňů Celsia by mohl od příštího víkendu negativně ovlivnit hurikán Katia, který se v pátek vytvořil v Atlantickém oceánu východně od karibských ostrovů. Dnes o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Katia by do Česka mohla přinést studený vzduch od severozápadu až severu.

Ještě dnes a částečně i v pondělí vystoupá na území ČR teplota až ke 30 stupňům Celsia, pak bude do republiky až do pátku proudit chladnější oceánský vzduch od západu. Později se mělo opět oteplit, tato prognóza je však nyní nejistá. „Do cirkulace Amerika — Atlantik — Evropa se totiž kolem 11. září docela výrazně zapojí tou dobou už exhurikán Katia,“ uvedl meteorolog Jan Šrámek.

Na polovinu září se tak podle něj prozatím rýsují dva scénáře v počasí. Optimistická varianta počítá s tím, že Katia dorazí nad Island. Do střední Evropy by pak proudil teplý vzduch od jihozápadu a odpolední teploty by vystupovaly nad 20 stupňů.

„Pesimistická varianta však předpokládá, že si to 'exkatia' namíří přes Atlantik nad Skandinávii a později až nad Pobaltí a na území Česka pronikne studený vzduch od severozápadu až severu,“ upozornil Šrámek. ČHMÚ. Která z variant vývoje uspěje, se však uvidí až za týden.

Meteorologové dnes také varovali před vydatným deštěm, který by mohla zvlněná studená fronta v pondělí přinést zejména do Karlovarského kraje. Od 2:00 do 14:00 by mohlo napršet 20 až 40 milimetrů srážek, na silnicích proto hrozí nebezpečí aquaplaningu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video