Nájmy půjdou nahoru | e15.cz

Nájmy půjdou nahoru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nájemníci bytů RPG musí od nového roku počítat se zvýšením nájmu. A to se jim nelíbí.

Lidé v bytech společnosti RPG budou muset zaplatit za nájem více. Zdražení čeká nájemníky od prvního ledna, kdy v republice končí regulované nájemné. „U více než devadesáti procent našich bytů dojde v příštím roce k navýšení nájmu maximálně o patnáct procent. A vždy jen o 7,50 korun za metr čtvereční,“ řekl mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl. V praxi to znamená, že u průměrného bytu zaplatí od 310 do 465 korun navíc. Společnost RPG říká, že zdražovat musí. „Chceme v první řadě vyměnit v našich bytech okna a domy zateplit, což znamená, že nájemníci ušetří hodně na energii. V tom případě se ale bez navýšení stávajícího, s regulací svázaného nájemného, neobejdeme. Toto nájemné nám totiž nestačí ani na prostou údržbu domů,“ říká ředitel rezidenčního portfolia RPG Byty Pavel Klimeš.
Nájemníci ale se zvýšením nesouhlasí a chystají se dodatky k nájemním smlouvám nepodepisovat. „Už dnes zaplatí lidé v bytech RPG čtyřicet tisíc korun za rok. Hrozí, že za několik let se zvedne na dvojnásobek,“ uvádí Roman Macháček ze Sdružení nájemníků OKD.

Roman Macháček: Nic nepodepisujte Sdružení nájemníků bytů OKD odmítá zvyšování nájmů a říká, že lidé by neměli podepisovat dodatky k smlouvám. Jeden z největších majitelů bytů v Karviné společnost RPG rozesílá lidem dodatky k nájemní smlouvě. Předseda Sdružení nájemníků bytů OKD Roman Macháček radí, aby je nepodepisovali.

Co vadí vašemu sdružení na dodatku k nájemní smlouvě? Už dnes zaplatí člověk za tyto byty nájem čtyřicet tisíc korun ročně, a to bez služeb. Za pár let to může být až dvojnásobek, pokud lidé dodatek podepíší. Navíc ve smlouvě není žádná smluvní garance, že budou sociálně slabším lidem dorovnávat nájem, jak společnost slibuje.

Co ještě vadí nájemníkům bytů RPG? Považujeme za nesolidní, že majitel vyvíjí na nájemníky enormní nátlak a nutí je dodatek podepsat v časové tísni. Některým ještě nepřišel a podepsat ho mají do konce tohoto roku.

Majitel bytů se chce v případě, že nájemník zdražení nájmu nepodepíše, obrátit na soud. Ale poslanci ještě nepřijalinovelu občanského zákoníku, podle kterého se může majitel obrátit na soud. Navíc cenové mapy, podle kterých se budou lidé orientovat, připraví ministerstvo pro místní rozvoj nejdříve v únoru, v březnu. V praxi to znamená, že třeba za byt v Karviné se zavážou nájemníci platit sedmdesát korun za metr čtvereční a v cenové mapě bude cena o deset korun nižší.

Co tedy radíte najemníkům? Aby nepodlehli strašení a nic nepodepisovali. Do deseti dnů vydá naše sdružení instrukce, jak mají postupovat. Dodatek navíc RPG nepodepsalo a to znamená, že když nájemník dodatek podepíše a odešle, může se to posuzovat jako návrh na zvýšení nájemného z jeho strany.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video