Napodobit Messiho je hřejivý pocit, říká Filip Jícha

Aktuálně nejlepší házenkář na světě Filip Jícha vděčí za to, co dokázal, i Dukle.

Házenou hrají miliony lidí, ale nikdo z nich teď nemá na Filipa Jíchu. Levá spojka německého Kielu získala titul Hráč roku 2010.

Snil jste jako malý, když jste ještě nedával přednost týmovým úspěchům, o tom být nejlepší na světě?

Snad každý chce být v něčem světovou jedničkou. Já jsem snil o tom, že budu mezi nejlepšími, což nezní až tak troufale. Že se mi to splnilo, beru jako momentální záležitost. Je to hezké, ale strašně zrádné. Člověk se pořád musí posouvat směrem dopředu, nesmí usnout na vavřínech. Na svojí sportovní cestě se nezastavuju, jdu dál.

Neříkáte si, že jste na tom podobně jako Lionel Messi, který loni taky nezískal medaili na velké reprezentační akci ani se nestal argentinským sportovcem roku, a přesto byl vyhlášený nejlepším fotbalistou na světě?

Takhle jsem nad tím ještě neuvažoval, i když uznávám, že naše anketa je obdoba Zlatého míče ve fotbale. Každopádně je hřejivý pocit pomyslně být vedle takových sportovců, jako je Lionel Messi.

Hlasovali pro vás odborníci, trenéři, novináři a fanoušci. Myslíte si, že rozhodujícím faktorem byli vaši příznivci?

Určitě hráli obrovskou roli. Bez jejich hlasů bych to ocenění těžko mohl získat. Je pro mě velice příjemné vědět o jejich podpoře a tu anketu vyhrát.

Má svůj podíl na vašem ocenění i pražská Dukla, za kterou jste začal hrát mezi muži?

Stoprocentně. Sehrála v mojí kariéře významnou roli. Jako staršímu dorostenci mi dala šanci pravidelně nastupovat v nejvyšší soutěži a rozvinout moji házenkářskou osobnost. I přesto, že tenkrát byla v lize mnohem větší jména než teď. Za to jsem jí hrozně vděčný. Angažmá v Praze pro mě bylo vydařené, mám na něj velice dobré vzpomínky.

Proč jste tehdy nebojoval o místo v plzeňském A-týmu, který taky patřil do české špičky?

Vyrůstal jsem v Plzni a chtěl jsem tam hrát, ale pro lidi v tamějším klubu jsem jako údajně talentovaný dorostenec nebyl optimální. Dávali přednost zkušeným borcům. Já jsem chtěl hrát ligu co nejdřív a vedl jsem o tom s nimi otevřený rozhovor. Po něm nebylo zrovna jasné, že bych dostal šanci, a tak jsem hledal jiné možnosti. Dukla přišla s velice konkrétní nabídkou a já jsem toho kroku nikdy nelitoval. Naopak si myslím, že byl v mojí kariéře velice důležitý.

Sledujete Duklu dodnes?

Jasně, mám české televizní kanály. Když mi to program s Kielem dovolí, sleduju extraligové zápasy. Zajímá mě, jak se Dukle daří. Jsem v kontaktu s několika jejími hráči a třeba Tomáš Petržela teď byl na reprezentačním srazu.

Má podle vás Dukla na zisk titulu?

Česká liga má obrovskou výhodu ve svojí vyrovnanosti. Ta jí dodává na atraktivitě. Mně osobně se líbí i to, že se letošní ročník hraje bez play-off. Vyřazovací část sice přináší náboj pro diváky, ale současný systém s nadstavbou lépe ukáže kvalitu týmů. A myslím si, že Dukla teď na titul má. Už několikrát prohrála, ale ostatní spolufavorité taky.

Loni v červnu jste se mluvil o tom, že když Česko nepostoupí na mistrovství světa, budete v lednu běhat s torzem kielského mužstva po lesích. Na světový šampionát jste se opravdu nedostali, tak jak teď ve skutečnosti vypadá vaše příprava?

Bohužel mi přijde, že je ještě horší, než jakou jsem si představoval. Prvních pět dní jsme běhali na atletickém oválu v dešti a jednom stupni nad nulou. Ale je to správný trest. Člověk musí tyhle věci skousnout. Bere je jako nutnost. Dřinu, která bolí, potřebujete.

Snášíte ji o něco lépe díky svému spoluhráči Danielu Kubešovi, který Kiel posílil po minulé sezoně? Takhle si můžete česky popovídat a zanadávat.

Když jsme s týmem, neřešíme, kdo je odkud. Ale celkově je to můj velký kamarád a jeho přítomnost si užívám. Je příjemné, že se můžeme sejít, když máme chvíli volno. To jsem předtím neznal.

Jak vidíte mistrovství světa?

Tipuju finále Francie–Chorvatsko. Tyhle země mají velice silnou generaci házenkářů.

Zkuste popsat, jak populární je házená v Německu – třeba v porovnání s hokejem.

Házená je tady sportem číslo dvě, zatímco hokej tu celkově moc populární není. Ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko máme asi jenom jednu oficiální hrací plochu – v Lübecku.

Kiel má roční rozpočet v přepočtu skoro 250 milionů korun. V tomhle směru mu z českých sportovních klubů může konkurovat jenom fotbalová Sparta. Je německá házená úplně jinde?

Samozřejmě. Jsou tu nejlepší hráči světa a tomu odpovídají i klubové rozpočty.

Za rok se uskuteční mistrovství Evropy v Srbsku, které Čechy dvakrát za sebou připravilo o účast na světovém šampionátu. Sníte o tom, že tam domácím se spoluhráči ukážete, co všechno umíte?

Já k Srbům necítím vůbec žádnou zášť. Trošku mě štve jenom to, jak jsme se proti nim prezentovali. Hlavně doufám, že dobře rozehranou kvalifikaci dotáhneme do úspěšného konce a postoupíme.