NASA vyvíjí oblek pro astronauty, který pomůže vozíčkářům chodit | E15.cz

NASA vyvíjí oblek pro astronauty, který pomůže vozíčkářům chodit

Robonaut, ilustrační foto
Robonaut, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) spolu s dalšími vědeckými týmy vyvíjejí robotický oblek, který astronautům umožní cvičení během dlouhodobého pobytu v kosmu a také jim usnadní pohyb na cizích planetách. Ze zařízení podle portálu Space.com budou mít užitek i paraplegici, protože jim dovolí vstát z vozíčku a opět chodit.

Postroj obleku X1, který přebírá řadu technologických řešení z projektu humanoidního kosmického robota Robonauta, se nasadí na záda a na nohy. Konstrukci, která obepíná nohy, tvoří deset kloubů. Čtyři z nich, určené pro kyčle a kolena, jsou motorizované.

Výhody X1 mají astronauti ocenit například během budoucí mise na Mars. Při takto dlouhých letech budou pro posádku mimořádně důležitá dvou až tříhodinová tělesná cvičení každý den, aby si udržela pevnost kostí a zabránila ochabování svalů.

Potřebné kondiční stroje představují zhruba 900 kilogramů nákladu, což je pro omezený prostor kosmické lodě nevhodné. X1 váží jen zlomek, necelých 26 kilogramů, řekl Nic Radford, který má v NASA na starosti výzkum humanoidních robotů.

Radford a jeho tým začali vyjednávat o vyslání obleku X1 na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde by novinku prověřila posádka orbitálního komplexu. Podobná vyjednávání trvají přibližně dva roky.

NASA v současné době spolupracuje také s jistým floridským institutem, který oblek testuje na malém počtu paraplegiků. „Sním o dnu, kdy dostanu lidi z invalidních vozíčků,“ řekl Radford.

V budoucnu chce NASA uzpůsobit X1 pro chůzi na cizích planetách. Astronauti si postroj připnou ke skafandru a získají jistotu chůze v prostředí s nízkou gravitací.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.