Neandrtálci se na zimu usídlili v Mostě

Archeolog Jan Fridrich žil v maringotce vedle chatrčí pralidí na Písečném vrchu.

Největší pěstní klín ve střední Evropě, obydlí neandrtálce, pět set kamenných pazourků a pěstních klínů je k vidění na unikátní expozici v mosteckém muzeu.
„Nejstarší pocházejí z doby před sedmi sty padesáti tisíci lety,“ konstatuje archeoložka Kateřina Semrádová, jedna z autorek výstavy.

Paleolitické poklady objevil Jan Fridrich v polovině šedesátých let minulého století v Bečově u Mostu. Krajina kolem Hrádeckého potoka a Písečný vrch ho uchvátily natolik, že se tam opakovaně vracel. A objevoval jedno paleolitické naleziště za druhým. „Nad jeho životem v maringotce vedle neandrtálské chaty dodnes zaplesá srdce nejednoho z archeologů,“ nostalgicky poznamená nad vzpomínkou na Jana Fridricha druhá z autorek výstavy Ivana Fridrichová-Sýkorová.

Archeologové získali z okolí Písečného vrchu u Mostu světové unikáty. Jiří Svoboda z Dolních Věstonic, který výstavu v muzeu zahájil, dal severním Čechám nový rozměr. „Pro Moravu je typické označení lovci mamutů. Díky Bečovu mají severní Čechy tvář krajiny pěstních klínů,“ říká Svoboda.

Slavnostní pásku při vernisáži nestřihl nůžkami, jak bývá zvykem, ale kamenným úštěpem z bečovského křemence. Výstavní síň mosteckého muzea zaplnily nejenom vitríny s paleolitickými nástroji, ale také fotografie krajiny s pěstními klíny Martina Kalíška a hlavně replika neandrtálcovy chaty. Jen pro tuto výstavu ji vyrobila restaurátorka Linda Pulkertová.

Pozorní návštěvníci ocení také zvukový záznam objevitele bečovského naleziště Jana Fridricha.
Výstava je zajímavá pro odborníky, ale i pro naprosté laiky. Raritou je čtyřicet čtyři kilogramů těžký pěstní klín nebo třeba figura neandrtálce.
„Velmi oblíbené je pravěké sedátko, jedna z nejstarších židlí na světě. Je pochopitelně z kamene a lidé si ji mohou vlastníma rukama osahat,“ podotýká Kateřina Semrádová.

Pro Mostečany nejspíš není nález pazourku až tak výjimečný. „Chodím často krajinou a pozorně se dívám kolem sebe, pod sebe. Prošlo mi rukama hodně opracovaných kamenů. Jen jsem jim nevěnoval přílišnou pozornost. Dával jsem je kamarádům a známým na skalky,“ vyzrazuje na sebe jeden z návštěvníků výstavy Josef Rédl, amatérský mineralog z Litvínova. Jeho doménou jsou zkameněliny.
A tak možná ani netušil, jaké poklady lidem rozdával.

Výstava Krajinou pěstních klínů je v Oblastním muzeu v Mostě k vidění až do začátku dubna.