Nechtěný Twitter musí šetřit, v úvahu připadá hromadné propouštění | E15.cz

Nechtěný Twitter musí šetřit, v úvahu připadá hromadné propouštění

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Ještě před několika týdny to vypadalo, že se Twitter může připravovat na své znovuzrození. O prodělečnou, ale stále populární, sociální síť jevili zájem největší hráči ve světě internetu, včetně Googlu. Všichni potenciální zájemci však nakonec z obchodu vycouvali, společnost se tak musí rozhodnout, co s ní bude dál. Podle analytiků je nejpravděpodobnější možností snížení počtu zaměstnanců.

Sociální síť, která letos slaví deset let od svého vzniku, nebyla v podstatě nikdy výdělečná. Patřila však mezi nejvlivnější sociální sítě, uživatelé si ji cenili především díky její rychlosti a přímému kontaktu s ostatními lidmi. V posledních měsících však množství nových uživatelů začalo stagnovat, denně používá Twitter něco málo přes 300 milionů uživatelů. Pro srovnání – na Facebooku se pravidelně pohybuje 1,7 miliardy lidí, rovněž Instagram dosahuje vyšší návštěvnosti než Twitter.

„Struktura Twitteru byla původně naplánována pro daleko širší uživatelskou základnu. Protože se ale sociální síti dlouhodobě nedaří přilákat širší veřejnost, je firma po personální stránce předimenzovaná,“ řekl pro Reuters Robert Peck. Podle něj hrozí ztráta pracovního místa přibližně deseti procentům z necelých čtyř tisíc zaměstnanců, což by ve výsledku mělo Twitteru ušetřit asi sto milionů dolarů ročně.

Podle analytiků by se propouštění mělo týkat především divize obchodu a marketingu. Ta ročně sociální síť stojí 473 milionů dolarů, tedy čtyřicet procent ročních výnosů. Podle agentury Reuters je mezi konkurencí toto číslo nebývale vysoké. Například Facebook stojí provoz stejného oddělení jen 15 procent výnosů, u společnosti Yahoo činí náklady na marketing přibližně pětinu jejich ročních výnosů. Totožně jsou na tom i ostatní technologické a internetové společnosti.

Podobný osud by mohl potkat také část vývojového oddělení, náklady na jehož provoz jsou pro ztrátovou firmu také neúnosně vysoké. Pokud by se však Twitter nakonec rozhodl části zaměstnanců zbavit, nepochybně by to narušilo jeho dobrou pověst. V San Francisku je v současnosti po schopných vývojářích velká sháňka, hromadná propouštění zde rozhodně nejsou na denním pořádku. V úvahu však připadají také další úsporné kroky, díky kterým by Twitter snížil ztrátu. Pravděpodobné je například omezení služeb, změny se mohou dotknout také zaměstnaneckých benefitů.

Podle analytiků je však téměř jasné, že Twitter na hledání vhodného investora nezanevřel, varují však také před tím, že by jím měla být dostatečně silná a perspektivní firma. Jinak by to také mohl být začátek konce Twitteru.  S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.