Zaha Hadid Architects navrhli nejmodernější nádraží v Pobaltí. Podívejte se | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Nejmodernější dopravní uzel v Pobaltí. Zaha Hadid Architects navrhli „obdobu“ Masarykova nádraží

pej

Architektonické studio Zaha Hadid Architects získalo první místo v mezinárodní architektonické soutěži na návrh železničního terminálu v estonském Tallinnu. Ten propojí všechna pobaltská města s evropskou vysokorychlostní železnicí. Při slavnostní zahájení byly odhaleny první vizualizace. 

"Jsme přesvědčení o tom, že tento terminál se stane jedním z nejatraktivnějších infrastrukturních uzlů v oblasti, díky kterému se propojí všechny druhy dopravy," komentoval ministr průmyslu a dopravy Taavi Aas.

Nádraží ve čtvrti Ülemiste v budoucnu propojí Tallinn, Rigu a Vilnius s evropskou vysokorychlostní železniční sítí. Plánovaná Rail Baltic o délce 870 kilometrů povede až k litevsko-polské hranici.

Architektonické studio navrhlo terminál jako shluk elegantních budov ve tvaru listů a lávky vedené přes ulice. V budoucnu by místo mělo fungovat jako významný uzel pro železniční, autobusovou i tramvajovou dopravu. Kdy bude projekt zveřejněn a jak vysokou investici si vyžádá, dosud zveřejněno nebylo.

Podle předpokladů finského ministerstva průmyslu a dopravy by projekt rychlodráhy Rail Baltica, jehož je terminál součástí, měl být dokončen v roce 2026.

Architektonické studio Zaha Hadid Architects založila britská architektka íránského původu v roce 1980, v současnosti ho vede Patrik Schumacher, pod jehož vedením se ateliér podílel například na realizaci letiště v Pekingu. Renomované studio navrhlo také plán přeměny okolí Masarykova nádraží v Praze, které projektuje developer Penta Investments. 

Nové letiště pro Peking je hotové, časem má být největší na světě. Podívejte se
Město musí být živé, nesmí se stát muzeem, říká architekt chystající čtvrť u Masaryčky

Autor: pej
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!