Nejstarší člověk zažil tři století a slaví 116. narozeniny | E15.cz

Nejstarší člověk zažil tři století a slaví 116. narozeniny

Nejstarší člověk na světě Džiroemon Kimura
Nejstarší člověk na světě Džiroemon Kimura
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejstarší člověk na světě, Japonec Džiroemon Kimura, dnes slaví 116. narozeniny. Kimura je považován za posledního muže, který zažil život ve třech různých stoletích. Jubilant bydlí ve městě Kjótango na západě Japonska, jehož obyvatelé jsou proslulí svou dlouhověkostí. Mezi šedesátitisícovou populací města je 95 lidí starších sto let.

Místní zdravotnické úřady se proto nyní rozhodly zahájit výzkum stravovacích návyků těchto osob, aby poodkryly tajemství dlouhověkosti, píše agentura AFP.

Kimura se narodil 19. dubna 1897 a byl Guinnessovou knihou rekordů uznán jako nejstarší žijící člověk světa. Kimura patří mezi posledních 12 lidí, u nichž je potvrzeno, že byli svědky života ve třech po sobě jdoucích stoletích. Kromě něj už jsou to samé ženy, napsal zpravodajský server BBC News, který připomíná, že nejstarší žena světa Misao Okawaová je rovněž Japonka.

Kimura pracoval do svých 65 let jako poštovní doručovatel a poté se dal na farmaření, u kterého vydržel až do svých 90 roků. V současné době žije ve svém domě v Kjótangu, kde se o něj stará vdova po jeho vnukovi.

Oslavenec, který má sedm dětí (pět z nich je stále naživu), 15 vnoučat (14 naživu), 25 pravnoučat a 13 prapravnoučat, dostal k dnešnímu výročí množství blahopřání, mezi nimi i jedno od premiéra Šinzóa Abeho, jenž ho pozdravil prostřednictvím videa.

Jez do polosyta, pij do polopita, vyjdou ti naplno léta...

Japonské úřady zajímá, proč se tolik lidí v Kjótangu dožívá více než 100 let. Tajemství má poodhalit studie jejich stravovacích návyků. „Chtěli bychom detailně prozkoumat stravovací návyky pana Kimury a asi 50 dalších lidí z města, kteří překročili stovku. Zajímá nás, co jedí a kolik. Především zjišťujeme, kolik soli konzumují,“ řekl agentuře AFP jeden z místních činitelů. Sám Kimura říká, že je nekuřák a po celý svůj život jedl jen do polosyta. Alkohol pije, ale prý „přiměřeně“. Jeho životním mottem je „jíst střídmě, žít dlouho“. Většinu dnů nyní Kimura tráví na lůžku, pořád má ale prý chuť k jídlu a jí třikrát denně. Své narozeniny zahájil v sedm ráno místního času pořádnou snídaní sestávající z misky kaše, červených fazolí, tofu a tykvového pyré.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.