Nejstarší kulturistce na světě je 75 let

kulturistka Ernestine Shepherdová

kulturistka Ernestine Shepherdová

Ernestine Shepherdové je 75 let a je nejstarší ženou, která se věnuje kulturistice. Začala s tím, když jí bylo 71 let a když jí zemřela sestra. Jejím hlavním cílem je vést i ostatní ke zdravému životnímu stylu spočívajícímu v pohybu a zdravé výživě.

„Kdyby na světě byla pilulka proti stárnutí, nazvala bych ji cvičení,“ řekla Shepherdová stanici BBC, která s ní natočila reportáž při jednom z cvičení v Baltimoru. Lidem, kteří do jejích hodin přicházejí, říká, že věk není nic jiného než číslo. „Já jsem se rozhodla, že začnu s posilováním, když mi bylo 71,“ sděluje žena, která figuruje v Guinnessově knize rekordů jako nejstarší kulturistka na světě.

V mládí prý se sportem neměla nikdy nic společného, protože prý byla spíš puritánská. „Když mi bylo 56, byla jsem spolu se sestrou pozvaná na večírek. Nebyly jsme spokojené s tím, jak jsme vypadaly, a rozhodly jsme se, že začneme cvičit. Sestra ale zemřela na rozšíření mozkových tepen. Propadla jsem panice, viděla jsem ji ve snu a ona řekla, že nedělám to, na čem jsme se dohodly,“ popsala svou cestu k posilování Shepherdová.

Ernestine ShepherdováErnestine ShepherdováErnestine Shepherdová je ve svých 75 letech nejstarší ženou v kulturistice

Na jevišti se poprvé objevila ve Washingtonu. „Tak sporé oblečení jsem na sobě neměla nikdy v životě, ale vzala jsem si to a šla na jeviště. Chci ostatní inspirovat k pohybu a také k tomu, aby se správně stravovali. A sama dělám to, co kážu,“ sdělila žena s copem přehozeným přes rameno.

Vstává ráno o půl třetí a spolu se čtyřmi podobnými se rozehřeje během na 15 kilometrů. Neusiluje o to, aby se lidé, kteří za ní chodí cvičit, začali věnovat kulturistice, ale aby přispěli ke svému zdraví.