Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu za karlovarskou losovačku

Je rozhodnuto. Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pokutu půl milionu korun za takzvanou karlovarskou losovačku. Výběrové řízení, které proslavilo Karlovy Vary jako město korupce, kritizoval antimonopolní úřad a Karlovým Varům uložil jednu z nejvyšších pokut za zadávání veřejných zakázek v historii.

Podle NSS losování dvou posledních zájemců ve výběrovém řízení na dodavatelse stavby KV Arény mohlo navodit dohady o tom, že losující osoba ve skutečnosti vůbec nelosuje, nýbrž rukou hledá předem určený lístek, který se mu v nádobě nedaří nahmatat. „Motivy jednotlivých osob participujících na výběru uchazečů o veřejnou zakázku nejsou pro posouzení porušení zásady transparentnosti rozhodující. Porušení zásady transparentnosti podle soudu nastává nezávisle na tom, zda se podaří prokázat porušení některé konkrétní zákonné povinnosti,“ uvedl soudce NSS Zdeněk Kühn.
Půlmilionovou pokutu už karlovarský magistrát před dvěma lety zaplatil. Pak se ale proti ní odvolal.
Karlovarská losovačka se v Česku stala skutečným pojmem. Na youtube.com jim viděly desetitisíce lidí a ve svém pořadu ji pouštěl i Jan Kraus. Dvouapůlminutový snímek dokazuje, že organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji. Losující to komentoval tak, že jsou lístky slepené, a nemůže je proto v osudí oddělit. Přítomnou notářku počínání losujícího muž rozesmálo.