Nely našla domov

Ztratila v Mostě svého psa. Zoufalá žena pak dala domov opuštěné fence.

Je to štěstí v neštěstí. Marii Topinkové z Mostu se v polovině listopadu zaběhl u cyklostezek na Resslu milovaný pes Rex. Dodnes o něm nemá žádné zprávy, přestože prostřednictvím Sedmičky a rádia prosila nálezce, aby se jí ozval.
Útěchou jí je kříženka labradora Nely, kterou si před Vánoci vzala z mosteckého útulku.
„Nely byla nejdřív moje psychická náplast na bolavou ránu. Ale rychle jsme si na sebe zvykly a mám ji moc ráda. Už bych ji nedala,“ dušuje se sedmapadesátiletá žena.
Sedmiměsíční fenka se o její lásce neustále ujišťuje. „Na každé vycházce se mi motá mezi nohama. Je vystrašená, uši dozadu. I v bytě chodí všude za mnou,“ pokyvuje hlavou.
Když Marie Topinková uviděla v útulku Nely, věděla, že si ji odvede a dá jí lepší domov. „Byla v kotci, černý čumák nalepený na skle a celou dobu se na mě dívala těma smutnýma očima,“ líčí své první setkání s opuštěným zvířetem.
Do psího útulku Marie Topinková zavítala koncem prvního prosincového týdne. Když se zoufalá vracela z pátrací obchůzky z Čepiroh. „Hledala jsem tam každý den svého Rexe. Najednou jsem měla toho brečení dost. Napadlo mě, podívat se, jak žijí jiní opuštění psi. Nely mě uchvátila, řediteli útulku jsem řekla, že si ji rovnou vezmu,“ dodává.

Rychle si zvykla

Měla s sebou Rexovo vodítko, které jí připnula. „Celou cestu se bála, že ji vrátím do útulku. Tři dny přede mnou si ji nějací lidé odtud vzali, ale pak ji přivedli zpátky. Nely má sklony poslouchat, asi ji někdo necitlivě vyhodil,“ domnívá se Topinková.
Nová majitelka ani nechtěla vědět, jaký záznam je o Nely napsaný v útulku. Jestli je hodná, jak se chová, co jí vadí, a co ne. „Mám se psy dlouholeté zkušenosti. Akorát mě provozovatel útulku upozornil, že fena dost povyroste a že bude temperamentnější. To mi vyhovuje, nechtěla jsem nějakého gaučáka,“ vysvětluje Topinková.
V novém domově si Nely rychle zvykla. „Protože mi pes nesmí do ložnice, obzvlášť takhle velký, měla jsem strach z první noci. Aby se mi neválel v posteli,“ směje se Topinková. Štěně si ale jen zakňouralo a byl klid.
„Udělala jsem si s ní vánoční radost. Pod stromeček mu nadělím pevný uzel z provazů na kousání. Potřebuje hračku, se kterou bude běhat,“ ukazuje, jak zvířecí duši rozumí.
Na českého strakatého psa Rexe čeká jeho majitelka i nadále. „Byl to dvouapůlletý člen naší rodiny. Byl přátelský, na to asi doplatil,“ dodává smutně.
Fenu chtěla, kdyby se Rex vrátil. „Aby se spolu snesli,“ stále věří v zázrak.
I fenka Majla z chomutovského psího útulku už nebude trávit Vánoce ve studeném kotci. „Teplo domova jí poskytla jedna paní na základě výzvy v Sedmičce,“ říká ředitel zvířecího zařízení Marek Halounek.