Němci proberou se Snowdenem americké špehování, Kreml nic nenamítá | E15.cz

Němci proberou se Snowdenem americké špehování, Kreml nic nenamítá

Edward Snowden v Moskvě
Edward Snowden v Moskvě
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uprchlého Američana Edwarda Snowdena, který prozradil odposlouchávací program amerických tajných služeb, mohou bez problémů vyslechnout němečtí činitelé v Rusku. Kreml proti jejich vzájemnému setkání nic nenamítá.

„Snowden je na ruském území, má dočasný azyl, a je proto svobodný a může se setkat, s kým chce,“ citoval deník Kommersant vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova ke zprávě, že by se Snowdenem rádi hovořili Němci. Ti by s ním chtěli probrat informace o americkém odposlouchávání německých politiků, včetně kancléřky Angely Merkelové.

Peskov připomněl, že bývalý pracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) azyl dostal s podmínkou, že nebude publikovat informace poškozující bezpečnostní zájmy USA.

Odhalení, že NSA špehovala i německé činitele, pocházejí z dokumentů, které Snowden předal novinářům ještě před svým příletem do Ruska koncem června.

Američanův právník Anatolij Kučerena znovu zdůraznil, že jeho klient nemůže odjet do Německa, aniž by tím ztratil status uprchlíka. Pokud by mu tam ale poskytli útočiště, bylo by to prý něco jiného.

Kommersant rovněž citoval nejmenovaného amerického diplomata, který ostře kritizoval Kreml. Snowden totiž podle něj Putinovo ultimátum porušil a poškodil zájmy Spojených států.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video