Neodbytná morální dilemata dánského adepta na Oscara | e15.cz

Neodbytná morální dilemata dánského adepta na Oscara

Důstojník Claus (Pilou Asbæk) je v jádru dobrý člověk. Přesto se ocitne před soudem za válečný zločin.
Důstojník Claus (Pilou Asbæk) je v jádru dobrý člověk. Přesto se ocitne před soudem za válečný zločin.
• 
ZDROJ: aerofilms
Iva Přivřelová

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Válečně-soudní drama Boj nominované letos na Oscara za nejlepší cizojazyčný film mimořádně komplexně a empaticky pokládá morální otázku viny a zodpovědnosti.

Když Tobias Lindholm nepíše zrovna scénáře pro (dnes už skončený) seriál Borgen nebo pro Thomase Vinterberga, jemuž pomohl k úspěšnému Honu, natáčí sám filmy. Konkrétně dramata o mužích v mezních situacích života a smrti, jejich rozhodnutích pod tlakem a jejich následcích.

Lindholmův režijní debut R se odehrával ve vězení, následný Únos na lodi zajaté somálskými piráty a v kanceláři vyjednávačů o výkupném. Třetí Boj se v první půlce jeví jako poměrně typické válečné drama z Afghánistánu s prostřihy do každodenního života rodiny hlavního hrdiny v Dánsku.

Než se po jedné tragické akci zlomí v zajímavější a neodbytnější morální drama ze soudní síně o vině a trestu. V tom okamžiku dostane každý detail z předchozího pozorování nebezpečné válečné rutiny dánských vojáků v cizí zemi smysl.

Lindholm je viditelně pořád především scenárista a jeho neuspěchaný, seversky strohý, pečlivě realistický, i přes častou ruční kameru poměrně chladný režijní styl slouží zkoumaným komplikovaným morálním dilematům. Jeho nejúspěšnější snímek Boj, nominovaný letos za Dánsko na Oscara, je i jeho nejvyzrálejším.

Ústřední otázka Boje je předložena s přehlednou a mimořádně detailní komplexností. Divák dokáže pochopit důvody jednání všech hlavních postav, o to lépe se může zamyslet nad otázkami, jakou váhu má smrt cizích lidí, jak neutrální je spravedlnost, nebo nad pochybným smyslem války a západním pocitem odpovědnosti. Odpovědi Boj nikomu nenabízí, ve filmu ani skoro nezní hudba, která by napověděla divákům, jak se mají cítit.

Tak jako v obou předchozích Lindholmových filmech, i v tomto hraje záměrně sympatickou hlavní roli jeho oblíbenec Pilou Asbak vedle reálných vojáků, reálných Afghánců a Tuvy Novotny, zaslouženě oceněné soškou dánské filmové akademie za klíčovou roli manželky, která už chce mít svého muže doma u dětí. Všichni to jsou obyčejní, slušní lidé. A chybující. Všichni jsou zahráni přirozeně a přesvědčivě. Lindholm je na všech rovinách skvělý ve vykreslení každodennosti v jakémkoli prostředí, v níž dokáže nenápadně vyhmátnout ta podstatná rozhodnutí, která ovlivňují další dny.

Boj
(drama, Dánsko 2015, 115 minut)
Režie a scénář: Tobias Lindholm
Hrají: Pilou Asbak, Tuva Novotny, Dar Salim, Soren Malling
Hodnocení: 80 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery